Bezpieczna e-bankowość – siedem przykazań

Bezpieczna e-bankowość - siedem przykazań

Bankowość internetowa jest już powszechnym sposobem zarządzania finansami. Wiele osób loguje się do banku codziennie nawet kilka razy w ciągu doby. Warto jednak zachować ostrożność, bo zlekceważenie zasad bezpieczeństwa może się źle skończyć. Oto siedem przykazań bezpiecznej e-bankowości.

1) Korzystaj tylko z bezpiecznych urządzeń.

Komputer lub smartfon z którego logujesz się do banku powinien mieć aktualny program antywirusowy, a dobrze jeszcze mieć też firewalla. O ile zabezpieczenia takie w komputerach są dość powszechne, to wiele osób lekceważy ten temat w przypadku telefonów komórkowych. Unikaj korzystania z e-bankowości na niepewnych urządzaniach (np. na uczelni, w kawiarniach internetowych itd.).

2) Nie otwieraj podejrzanych maili

Załączniki nieznanego pochodzenia, maile budzące już na pierwszy rzut oka podejrzenia – taką korespondencję najlepiej od razu umieszczać w koszu i jej nie otwierać, bo może zawierać wirusy lub oprogramowanie hackerskie.

3) Bądź świadomym klientem

Bank nigdy nie poprosi Cię w mailu o login i/lub hasło do bankowości elektronicznej. Każde takie zapytanie jest próbą wyłudzenia danych i okradzenia Cię. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, poinformuj o tym bank.

4) Zachowaj ostrożność przy logowaniu

Do banku loguj się tylko przez stronę, na którą trafiłeś z banku lub wpisaną ręcznie w okienko przeglądarki, a nigdy przez link, który otrzymałeś w mailu. Do znalezienia strony transakcyjnej banku nie używaj też wyszukiwarek internetowych. Przed zalogowaniem sprawdź, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane. Adres strony logowania powinien zaczynać się od „https://” a nie „http://”.

5) Kupuj bezpiecznie

Zakupy online zyskują na popularności, bo są szybkie, wygodne i tanie. Ale warto korzystać tylko ze sprawdzonych sklepów, które mają dobre opinie wśród klientów i nie budzą podejrzeń.

6) Czytaj SMS-y autoryzacyjne

Autoryzacja transakcji przez SMS to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Jest ono bezpieczne, ale warto czytać te SMS-y, bo w przypadku włamania na konto mogą one dotyczyć innej operacji niż klient sądzi, że autoryzuje.

7) Myśl!

Mail od Nigeryjczyka, który chce się podzielić z Tobą fortuną w zamian za przelew na kilka tysięcy euro na czynności operacyjne to zagranie, na które nabiera się już mało kto, ale jednak nadal znajdują się naiwni. W świecie finansów jest jak na drodze: obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do innych.

4 thoughts on “Bezpieczna e-bankowość – siedem przykazań

  1. Święte słowa by ustrzec się od nieprzyjemności wystarczy trochę pomyśleć, stosowanie się do tych punktów to wręcz obowiązek.

  2. Niby oczywiste ale fajnie, że takie rzeczy piszecie, bo można sobie podstawy przypomnieć i zastanwioć się na ile są one spełniane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>