Znaczące inwestycje w znaczki

Znaczące inwestycje w znaczki

Dla coraz większej grupy osób znaczek pocztowy przestaje być narzędziem służącym do płacenia za usługi pocztowe, a staje się instrumentem inwestycyjnym – to jedna z ciekawszych odnóg inwestycji alternatywnych.

Wielokrotnie pisaliśmy już na łamach Poradnika Inwestowania o alternatywnych sposobach na pomnażanie pieniędzy – dobra kolekcjonerskie cieszą się niesłabnącą popularnością inwestorów. Historia znaczków pocztowych sięga połowy XIX wieku, kiedy to zostały one wprowadzone w brytyjskiej poczcie królewskiej. Już pierwsze znaczki miały zabezpieczenia przed fałszerzami. Pomysł przyjął się w innych krajach i sprawdza się od ponad 150 lat.

Bardzo szybko pojawiły się pierwsze osoby, które zaczęły kolekcjonować znaczki. Wśród prekursorów filatelistyki byli m.in. brytyjski Król Jerzy V i Charlie Chaplin. Dla jednych zbieranie znaczków jest pasją, dla innych inwestycją. Jak w grę wchodzą pieniądze, to zawsze znajdzie się ktoś, kto sprawę usystematyzuje, powstają więc np. indeksy obrazujące rynek znaczków pocztowych. Najpopularniejszym jest GB30 Rare Stamp Index, z pomocą którego firma Stanley Gibbons pokazuje zachowanie rynku rzadkich okazów znaczków pocztowych. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat indeks notuje rocznie średnio 10-proc. wzrosty.

Jakie znaczki kupować w celach inwestycyjnych? Podobnie jak z innymi obiektami kolekcjonerskimi. Im coś bardziej unikalne i zachowane w lepszym stanie, tym jego wartość i perspektywy jej wzrostu są większe. Kilka miesięcy temu na jednej z nowojorskich aukcji sprzedano kanadyjski znaczek za 45 tys. dolarów. To wielki unikat, bo powstało tylko 300 egzemplarzy, z czego zdecydowana większość już nie istnieje. Wcześniej za zestaw dwóch francuskich znaczków z połowy XIX w. zapłacono prawie 180 tys. dolarów.

Podaż unikalnych egzemplarzy znaczków jest ograniczona i stąd rośnie wartość takich okazów. Szanse na to, że w swoim starym klaserze znajdziecie białego kruka są raczej marne, ale spróbować można.

3 thoughts on “Znaczące inwestycje w znaczki

  1. Nie od dziś wiadomo ze dobra inwestycją może być znaczek a nie akcja czy obligacja. Warto poszerzyć horyzonty i zacząć zarabiać.

  2. każda alternatywa jest warta zastanowienia się, chociaż do mnie one nie przemawiają. NO ale grunt że możliwości są!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>