Rządowe dopłaty tylko dla dużych miast

Rządowe dopłaty tylko dla dużych miast

4,4 tys. osób złożyło w pierwszym kwartale wnioski o kredyty z dopłatami w ramach Mieszkania dla Młodych. Najwięcej chętnych było w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Z 4 395 wniosków o dopłaty złożonych w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. aż 476 dotyczyło nieruchomości kupowanej w stolicy – to prawie 11 proc. W tym samym czasie w Gdańsku było ich 373, a w Poznaniu 243. Jak dodać do tego mieszkania kupowane w gminach sąsiadujących z tymi miastami to wychodzi łącznie, że w tych trzech aglomeracjach złożono 1529 wniosków, co stanowi ponad jedną trzecią wszystkich wniosków. W ujęciu wartościowym jest to 39,2 mln zł. Czyli prawie 40 proc. wszystkich pieniędzy w ramach Mieszkania dla Młodych trafia do tych trzech aglomeracji.

A co z resztą kraju? Niestety, program MdM ma jedną podstawową wadę: dopłatę dostać można tylko do mieszkania kupowanego od dewelopera. A działalność deweloperów koncentruje się w dużych miastach, bo to tam budowanie mieszkań jest najbardziej opłacalne.

W mniejszych miejscowościach (a nawet w niedużych miastach wojewódzkich) kupujący są skazani na rynek wtórny lub samodzielną budowę domu, a w takim wypadku dopłaty od skarbu państwa dostać nie można. Na przykład na zakup mieszkania w Opolu BGK dostał 23 wnioski, w Gorzowie Wlkp. 42, a w Rzeszowie – 43.

Okazuje się także, że w dużej mierze fikcją są dopłaty do nowych domów. Warunki ustawy są najczęściej zbyt trudne do wypełnienia i w efekcie tylko 1 proc. wniosków kredytowych dotyczy domów jednorodzinnych. Zdecydowana większość domów w naszym kraju budowana jest tzw. systemem gospodarczym, a i tutaj na dopłaty szans nie ma.

Warto też zwrócić uwagę, że relatywnie niewiele osób korzysta z wyższych (15 proc., a nie 10 proc.) dopłat. Aż 55 proc. wnioskujących o dopłaty małżeństw i 94 proc. osób samotnych nie ma dzieci, co oznacza, że mogą dostać tylko 10-proc. dopłatę.

6 thoughts on “Rządowe dopłaty tylko dla dużych miast

  1. Wy robaki polaki biedaki cebulaki hhhhhhhHAHAHA. Ja w UJKEJ po 8 latach swoje mieszkania za gotówke kupiłem. Jak wy musicie byc ruchani w te wasze zasrade dupska cebulowe HEHEHE

  2. Widać że program jeśli chodzi o domy poniósł kompletną klapę moim zdaniem t wina zbyt małego metrażu od dopłaty. Nie budujesz domu wielkości mieszkania.

  3. Program dobry, ale Polaków nie stać na branie kredytów, bo albo nie mają zdolności, albo mają tak niepewną pracę, że ciężko im zdecydować się na kredyt. My niedługo będziemy się przymierzali, ale zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>