Tańsze mieszkanie wynajmiesz od państwa

Zrzut ekranu 2014-06-6 o 16.20.19

Już niedługo szukający mieszkania będą mogli wynająć je nie od prywatnej osoby, a od skarbu państwa. Za pomocą Funduszu Mieszkań na Wynajem rząd chce rozruszać rynek i zaczyna kupować nieruchomości w kilku największych miastach. Co to znaczy dla przeciętnego Polaka?

Mieszkanie, czy to kupowane czy wynajmowane, nadal jest dla wielu Polaków najwięcej znaczącym punktem w domowym budżecie. Nic dziwnego, że szukacie sposobów na to, by wydatki z tego tytułu obniżyć. Wygląda na to, że rząd da nam kolejną ku temu okazję: wkrótce na rynku zacznie działać państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Ma on kupować od deweloperów całe bloki lub klatki (nie pojedyncze mieszkania) i potem wprowadzać je na rynek najmu w atrakcyjnych cenach. Wg zapowiedzi Banku Gospodarstwa Krajowego ceny mają być 20-30 proc. niższe od rynkowych. Fundusz będzie działał w największych miastach: Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Zaletami projektu ma być stabilizacja dla najmujących (brak ryzyka wypowiedzenia umowy przez właściciela mieszkania), wysokie standardy umów oraz niższe opłaty eksploatacyjne (fundusz liczy na efekt skali).

Według pierwszych zapowiedzi fundusz będzie się też zajmować utrzymywaniem mieszkań w dobrym stanie (remontami), a wynająć będzie można również miejsce garażowe. Oferta ma obejmować głównie mieszkania dwu- i trzypokojowe, które będą już urządzone i wyposażone. Z programu będzie mógł skorzystać każdy bez względu na przykład na formę zatrudnienia (osoby z tzw. umowami śmieciowymi mają trudniej jeśli chodzi o dostęp do kredytów), wystarczy udowodnić, że ma się z czego płacić czynsz.

Póki co pomysł prezentuje się naprawdę ciekawie i sami chętnie byśmy skorzystali z możliwości wynajęcia taniego i dobrze wyposażonego mieszkania. Na razie jednak należy ostrożnie przyjmować te zapowiedzi i dopiero jak pierwsze mieszkania pojawią się w ofercie, to zweryfikujemy rzeczywistą atrakcyjność programu i natychmiast Was o tym poinformujemy.

11 thoughts on “Tańsze mieszkanie wynajmiesz od państwa

    1. a ja wolę wynająć, jeśli dostanę propozycję lepszych zarobków i ciekawszej pracy to odpada mi problem sprzedaży przy wyjeździe w inne miejsce

  1. Ciekawa alternatywa dla młodych, których nie stać na kupienie mieszkania. Zobaczymy ile faktycznie będzie to kosztowało i czy będzie się to opłacało… Bo może być tak, że po zliczeniu wszystkich kosztów i tak hipotek będzie się bardzie opłacała

    1. Szanowna Pani Anno. Jeśli sądzi Pani, że młodzi zarabiający 1200-1800 na umowach na dzieło mają zdolność kredytową na tyle wysoką, aby pakować się w hipotekę na 30 lat, to nie chciałbym pokazywać palcem, kto nie ma zwojów mózgowych. Oczywiście można próbować brać kredyt, a nóż się uda na iście lichwiarskich warunkach, ale jak nie ma się stałej pracy, albo ma się taką, która „może się skończyć” to nie znam młodych, którzy sobie taką pętlę na szyję zakładają. Moim zdaniem pomysł z FMNW jest ciekawy w fazie projektów. Co wyjdzie w praniu – zobaczymy. Pozdrawiam i życzę patrzenia z szerszych perspektyw przed wypowiadaniem się publicznie.

  2. Program „Deweloper na swoim” okazał się niewystarczający i nie pomaga sprzedawać nieprzemyślnie wybudowanych lokali? Owieczki nie chcą kupować więc teraz będzie kupować państwo :)
    Ciekawe co potem się stanie z tymi mieszkaniami. Znając życie za 15 lat jakiś socjalista dorwie się do władzy i wprowadzi możliwość wykupu za 1zł dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>