Dywidenda może być lepsza od lokaty

Dywidenda może być lepsza od lokaty

W poszukiwaniu zysku warto zaglądać w wiele różnych zakątków świata finansów. Nie brakuje osób, które kupują akcje licząc nie tylko na wzrost ich kursu, ale i na bieżące odsetki w postaci dywidendy.

Dywidenda to część wypracowanego zysku, którą firma dzieli się z akcjonariuszami. Aby być upoważnionym to jej otrzymania należy posiadać akcje na trzy dni przed datą ustalenia prawa do dywidendy.

Mając zbudowany portfel spółek regularnie wypłacających dywidendę można czerpać korzyści z posiadania akcji przez wiele lat. Sprawą kluczową z punktu widzenia inwestora będzie jednak to kiedy kupić akcje i jakie spółki wybrać do swojego portfela.

Na stronach GPW można znaleźć wskaźniki dywidend spółek, trzeba przyjrzeć się nie tylko tym aktualnym, ale i historycznym, to pozwoli nam wyciągnąć wnioski co do regularności spółek w wypłacaniu zysku akcjonariuszom. Zdarzają się bowiem jednorazowe „wystrzały” (np. w sytuacji sprzedaży jakiejś spółki zależnej) i potem można się rozczarować.

Na GPW istnieje indeks gromadzący spółki regularnie wypłacające dywidendę, czyli WIGdiv. To narzędzie ułatwiające poszukiwania. Dodatkowo monitorować można statystyki GPW, która informuje o tym, w których branżach spółki wypłacają najwięcej dywidend. Na czele są sektor ubezpieczeniowy, surowcowy i chemiczny.

Warto też wiedzieć, że często na kilka dni przed ustaleniem prawa do dywidendy rośnie popyt na dane akcje i ich cena wędruje w górę. Kupując papiery jakiś czas wcześniej, możemy to zwykle zrobić taniej. Pamiętajcie też, że po wypłacie dywidendy następuje korekta ceny akcji (właśnie o wypłaconą dywidendę).

Roczna stopa dywidendy potrafi przekraczać 5-6 proc., mamy więc zyski większe niż z bankowych lokat (choć nie gwarantowane), a jednocześnie możemy korzystać na wzroście notowań samych akcji przedsiębiorstwa.

4 thoughts on “Dywidenda może być lepsza od lokaty

  1. Dywidenda to ciekawe rozwiązanie, zainteresowałam się niedawno tym tematem :) Czytałam ostatnie, że np. Getin Bank przyjął politykę dywidendową na lata 2014-2016, która zakłada zatrzymanie zysku za 2013 r. i wypłatę dywidendy wysokości 120-220 mln zł w kolejnym roku oraz 180-300 mln zł w 2016 r., nie więcej jednak niż 50% wypracowanego zysku. Spora suma pieniędzy, może warto zastanowić się nad tym?

  2. Każde rozwiaznie jest warte zastanowienia się, bo czekać na wysoką emeryturę nie ma sensu. bo już dzisiaj wiemy, ze będa to raczej groszowe kwoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>