Nie każda jest kredytowa, czyli o co chodzi w kartach

Nie każda jest kredytowa, czyli o co chodzi w kartach

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec ubiegłego roku na polskim rynku było 34,7 mln kart płatniczych. Z tego 28,2 mln szt. to karty debetowe, 6,1 mln karty kredytowe, a 0,3 mln – obciążeniowe. Poradnik Inwestowania wyjaśnia, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kart, które nosimy w portfelach.

Najpopularniejsze karty płatnicze to tzw. debetówki. To karta wydawana do rachunku bankowego, za pomocą której posiadacz może dokonywać płatności w ramach salda na swoich koncie. Z karty korzystać można bezgotówkowo (np. płacąc w sklepie lub przez internet) oraz gotówkowo – wypłacając pieniądze w bankomacie bądź placówce banku.

Za pomocą karty debetowej można dowolnie korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie, ale jeśli bank przyzna nam kredyt odnawialny, to można i się zadłużyć. W części banków karta debetowa wydawana jest do rachunku za darmo, w innych trzeba za nią płacić (np. kilka złotych miesięcznie).

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kartą kredytową. W jej przypadku klient korzysta z pieniędzy banku w ramach przyznanego mu limitu kredytowego. Warto przy tym pamiętać, że limit jest odnawialny: każde skorzystanie z karty go uszczupla, a wpłata środków znów powiększa.

Po miesiącu klient otrzymuje wyciąg z listą transakcji i możliwościami spłaty. Obowiązkowo oddać trzeba tzw. kwotę minimalną, która zwykle wynosi 5 proc. zadłużenia, resztę zadłużenia można skredytować. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie spłacimy zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego, bank zacznie naliczać odsetki od dnia transakcji, a brak spłaty minimalnej to dodatkowa opłata.

Z punktu widzenia klienta karta kredytowa jest wygodnym narzędziem, bo można bez odsetek korzystać z pieniędzy banku. Należy jednak mieć w tyle głowy to, że dług trzeba będzie spłacić
i korzystać z karty z głową.

Najmniej popularna karta obciążeniowa łączy cechy obu już opisanych. Klient może korzystać
z pieniędzy banku, ale po miesiącu ten od razu pobierze środki z konta. Tam nie ma możliwości skredytowania zadłużenia.

4 thoughts on “Nie każda jest kredytowa, czyli o co chodzi w kartach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>