Od czego zacząć inwestowanie w samochody klasyczne?

Od czego zacząć inwestowanie w samochody klasyczne

Wbrew pozorom, nie potrzeba grubych milionów, by zacząć inwestować na rynku aut klasycznych. Do rozpoczęcia przygody wystarczy 50-60 tys. złotych. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak przy kwotach 10-krotnie, a nawet 100-krotnie większych.

Naturalnie nie ma co liczyć, że za sumę 50 tys. zł stworzymy garaż motoryzacyjnych znakomitości, ale od czegoś trzeba po prostu zacząć. Najłatwiej będzie kupić 2-3 auta, które legendami motoryzacji nie są, ale będą miały wartość hobbystyczną i dają szansę na skromny zwrot kosztów w perspektywie kilku lat.

Za 20-25 tys. zł można kupić sportowy samochód dający ogromną przyjemność z jazdy, a jeśli będzie on utrzymany w dobrym stanie, to jego wartość raczej nie spadnie. Wśród kandydatów na początek kolekcji są też samochody rodzimej produkcji: Polonez, Polski Fiat 126p czy Polski Fiat 125 – dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny. Za niewielkie pieniądze można kupić też np. Alfa Romeo Spider czy Porsche 944. Nawet jeśli stopa zwrotu z takiej inwestycji nie będzie spektakularna, to sama przyjemność z posiadania i korzystania z takiego auta jest ogromna.

Im więcej pieniędzy mamy na zbudowanie kolekcji, tym wybór samochodów jest oczywiście większy. Mając w portfelu pół miliona złotych można myśleć o zakupie i odrestaurowaniu kilku prawdziwie zabytkowych egzemplarzy, np. starego Porsche 911 czy Jaguara E-Type. Taka operacja wymaga jednak dużego poświęcenia, bo renowacja musi być dobrze przeprowadzona. Inna opcja to kupno gotowca, czyli auta w bardzo dobrym stanie. Wg Lion’s Banku za ok 300 tys. zł nabyć można np. Mercedesa 190SL.

Górnej granicy kwotowej oczywiście nie ma. Za milion euro można kupić jedną z legend motoryzacji, na przykład Ferrari F40 czy któregoś Aston Martinów lub Maserati. Kilka milionów złotych to kwota, za którą można nabyć auto prototypowe lub supercar w limitowanej wersji. Tu potencjalne zyski są oczywiście największe, ale i bariera wejście wisi całkiem wysoko…

8 thoughts on “Od czego zacząć inwestowanie w samochody klasyczne?

  1. Ciekawe, zawsze sądziłam, że inwestowanie w auto pozbawione jest sensnu, kiedy zaraz po tym jak wyjedzie z salonu traci na wartości 20 proc. Nie sądziałam, że można na tym zarobić.

  2. Pomysł zacny, ale dla osób, które mają pojęcie o samochodach i są w stanie ocenić czy to oryginał, czy może ładna i pro wykonana podróba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>