Mogę być winna grosika? 10 patentów na kasjerkę

Mogę być winna grosika? 10 patentów na kasjerkę

Dziś na Poradniku temat, który nie wiąże się z dużymi zyskami, ale może nauczyć nas finansowej asertywności. 10 patentów na to jak poradzić sobie z kasjerką, która chce być nam ‘winna grosika’.

Codzienna sytuacja. Sklep. Zakupy. Płatność gotówką. I kasjerka, która twierdzi, że nie ma jak wydać nam reszty. Pada magiczne pytanie – “Mogę być winna grosika”?Jak odpowiadasz?

Pewnie często TAK – bo Ci się spieszy, bo kolejka, bo pani kasjerka taka biedna. Warto mieć jednak świadomość, że takim zachowaniem wyrządzasz krzywdę zarówno sobie, jak i pracownikowi sklepu. Sobie – bo łamiesz swoją finansową asertywność (a skoro łamiesz ją teraz, możesz złamać przy większych kwotach), pracownikowi sklepu, bo tolerujesz jego nieprofesjonalną postawę.

Jak więc powiedzieć NIE albo chociaż dać wyraz naszego niezadowolenia? Oto 10 patentów podzielonych na grupy: niegrzeczne (ale umówmy się – zachowanie kasjerki też jest niegrzeczne), cwane oraz formalne.

Mogę być winna grosika?

1. Tak. Może Pani, ale tylko do pierwszego.
2. Tak. Może Pani, ale niech Pani kupi sobie za to coś ładnego.
3. Tak. Może Pani, tylko proszę nie wydać na głupoty.
4. Tak. A kiedy Pani odda?
5. A czy mogę zapłacić innym razem?
6. Nie. Proszę wydać dwa grosze. Grosz będę winny ja.
7. Nie, ale mogę poczekać, aż Pani go zdobędzie.
8. Nie. To nie Pani wina, ale proszę zmobilizować kierownika.
9. Nie. To kwestia zasad a nie grosika.
10. To ja podziękuje za zakupy. Proszę o zwrot.

Dziwnym sposobem – brakujący grosz zwykle się znajduje. Problem może zostać rozwiązany wkrótce prawnie. Narodowy Bank Polski przygotował projekt ustawy o zaokrągleniach płatności gotówkowych. Do czasu jego przyjęcia warto walczyć jednak ze zjawiskiem.

A Wy macie swoje patenty „na grosika”?

13 thoughts on “Mogę być winna grosika? 10 patentów na kasjerkę

    1. Kocham Polske za tego grosika.Ile razy jest tak , ze chcemy zatankowac za rowna sume? A tu ups ! O jeden grosz alba cent wiecej. A kasjer na stacji benzynowej czeka, az znajdziemy ten bardzo wazny, dla wielu grosz. Ico wtedy ?

  1. Niby jeden grosz ale jak sie przyjzec to w sklepie winni mi sa juz jakies 5 zł ;/ teraz taka biedronka niech ma 100 klientów któremu jest tyle winna. Jednak pieniadz jest

    1. Za czasow marki niemieckiej, w jednym z niemieckich bankow pracowal informatyk, ktory tak zmodyfikowal oprogramowanie, ze z kazdego przelewu emerytury (czy renty) na konto emeryta (czy rencisty) jeden fenig byl przelewany na jego konto. Zanim sie zorientowano byl juz milionerem. Co najciekawsze, zeby pieniadze odzyskac kazdy poszkodowany musialby zakladac sprawe oddzielnie (o jedna, kilka marek?), wiec byl praktycznie bezkarny. (przepraszam, klawiatura ang)

  2. Hehe odpowiedź 5. A czy mogę zapłacić innym razem? jest dobra 😉 Ale faktycznie, chyba nie ma co robić „dymu” o 1 grosza. Czasami te kasjerki naprawdę tego grosza nie maja i nie robią tego złośliwie

  3. w osiedlowych sklepach więcej groszy zostało mi darowanych ,niż to ja miałbym robić łaskę paniom na kasie.

    Nie widzę problemu, ale autor mógłby się pochwalić co to za okolica że ciągle prześladują go pazerne kasjerki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>