Na czym NIE warto oszczędzać (część I)

Na czym NIE warto oszczędzać (część I)

Dziś w Poradniku Inwestowania nieco przekorny tekst o tym, na czym nie warto oszczędzać. Naszych codziennych decyzji nie powinna przesłaniać czysta kalkulacja ekonomiczna. Przeczytajcie i dopiszcie swoje pomysły!

Jedzenie

To prawdziwy temat rzeka. Skupmy się więc na zasadzie więcej < lepiej. Zakup pięciu zupek chińskich, choć korzystny dla naszego, portfela nie odbije się dobrze na naszym zdrowiu. W skład jednej zupki wchodzi zwykle więcej soli, niż zakłada dziennie dozwolone spożycie. Zupki w proszku zawierają także sporo tłuszczów trans, które sprzyjają otyłości brzusznej i uszkadzają białko komórek nerwowych. Do kompletu można dodać glutaminian sodu i sztuczne barwniki. Zamiast nich kupmy warzywa, mięso i sami przygotujmy bulion.

Jakość nad ilością powinna przyświecać nam przy zakupie wędlin. Kilkanaście lat temu z 10 kg surowej szynki robiło się ok. 8 kg wędliny. Dziś z tych samych 10 kg powstają mutanty ważące 20 kg, w których jest mnóstwo soli, azotynów i azotanów, polifosforanów, emulgatorów, zagęstników, lecytyny sojowej, karagenu, wody, skrobi, błonnika z bambusa, skórki, tłuszcz i dosłownie garści mięsa. Jeśli nie chcesz rezygnować z wędlin, wybieraj te droższe – zawierające co najmniej 70 proc. mięsa. Lepiej kupić pięć plasterków szynki za 30 złotych niż dziesięć tej za 15 złotych. Poniżej 20 złotych znajdziesz zwykle produkty bardzo mocno zmielone – mielonki, konserwowe szynki czy mortadele będące bombami tłuszczowymi z masą konserwantów lub produktami powstałymi na bazie MOM (mięsa oddzielonego mechanicznie).

Buty

Markowe buty nie różnią się od tych z bazaru wyłącznie logotypem i ceną. Za tą drugą zwykle idzie jakość materiałów i wykonania. W butach pokonujemy duże dystanse, są nieodłącznym elementem naszego ubioru. Wygodne buty są korzystne dla naszego zdrowia i codziennego samopoczucia. Ich ergonomia często jest wynikiem pracy badaczy dużych koncernów – warto korzystać z jej rezultatów. I za nią dopłacić. Kluczowe znaczenie ma dobór dobrych butów do biegania czy wybór obuwia na długą podróż. Dbajmy o stawy, mięśnie, ścięgna, byśmy mogli biegać/ zwiedzać jak najdłużej.

Podróże

Odkrywanie lokalnych zakątków ma swój urok, ale nie warto rezygnować z zagranicznych podróży. Podróżowanie zmienia naszą perspektywę, postrzeganie świata, uczy wielu rzeczy i daje doświadczenia, którym nie da przypisać się materialnej wartości. Bo gdy już podejmiemy decyzję o wyjeździe i przeznaczeniu na niego swoich środków dzięki sprytowi możemy zobaczyć coraz więcej świata (samodzielne planowanie podróży, tanie loty, airnbnb). Warto dać sobie także trochę finansowego luzu w trakcie samej wyprawy – nie ma choćby sensu żywić się przez cały czas konserwami, nie próbując specjałów regionalnej kuchni.

Perfumy

Tanie perfumy i podróbki zawierają substancje, które mają udawać naturalne aromaty. Zwykle nie ma tam jednak ani pół grama naturalnych składników. 100% chemii.
Ich użycie przynosi często efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast kompozycją wanilii, ananasa i limonki możemy ‘pachnieć’ rozgrzanym plastikiem z nutą przetłuszczających, niemytych włosów i łyżeczką palonych, syntetycznych słodzików. Zachęcające?

Finansowe bezpieczeństwo

Czyli na przykład samodzielne odkładanie na emeryturę. Z każdej naszej pensji możemy wydzielać część pieniędzy na zabezpieczenie naszej przyszłości. Z perspektywy dziś to wydatek, w gruncie rzeczy oszczędność. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć jak będą wyglądały nasze państwowe świadczenia, ile wypłaci nam ZUS i czy OFE będą nadal istnieć. Płacone składki są wirtualne. Kształt systemu emerytalnego jest więc mocno niepewny. Ale o tym innym razem…

Kolejna część tekstu we wrześniu!

5 thoughts on “Na czym NIE warto oszczędzać (część I)

  1. Prawda jest taka że na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać, kupiłem markowe buty i nosze je kilka lat, koszt inwestycji zwraca się, to samo tyczy się każdej dziedziny.

  2. oszczedzam na wiekszosci produktach, ale uwazam ze jedzenie warto miec lepszej jakosci, bez rozbijania sie, ale na pewno zwracamuwage na to co kupuje do jedzenia

  3. Taniej nie zawsze znaczy taniej. Często nie warto oszczędzać zwłaszcza na jedzeniu. Niestety zdarza się, że tanio znaczy gorzej.

  4. Fakt, ja nie oszczędzam na butach, muszą być porządne i wygodne. Nie oszczędzam też na jedzeniu, kupuję rzeczy po wnikliwej analizie składu, jeśli skład w produkcie za 5 zł jest taki jak w produkcie za 15 zł, tylko inna firma, wiadomo, wybieram to tańsze. Nie specjalnie odchodzi mnie firma która to wyprodukowała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>