Własna emerytura – im więcej źródeł tym lepiej

O emeryturę

Choć wielu z nas do emerytury brakuje jeszcze kilkadziesiąt lat, warto o niej myśleć już teraz. Pamiętajcie, że im wcześniej zaczniecie odkładać pieniądze, tym więcej możecie uzbierać. Na tym polega właśnie długoterminowe oszczędzanie.

Podstawowym produktem finansowym, który służy do oszczędzania na emeryturę są programy regularnego oszczędzania (najczęściej przygotowane w formie ubezpieczenia). Ich wybór na rynku jest bardzo duży, o wielu już Wam pisaliśmy. Kluczem do sukcesu w nich jest systematyczne odkładanie określonej sumy pieniędzy. Przy wyborze oferty dla siebie zwracajcie uwagę na opłaty, by nie było tak, że dużą część Waszych zysków pochłoną koszty.

Można także samodzielnie nabywać np. jednostki funduszy inwestycyjnych czy nawet akcje spółek. To jednak wymaga regularności, rzetelności i wiedzy (co wybrać). W przypadku gotowych programów oszczędzania firmy zdejmują z klientów tę odpowiedzialność, wystarczy uiszczać składkę na czas.

Jednym ze sposobów na godną emeryturę mogą być nieruchomości. Można np. mieć w portfelu kilka mieszkań na wynajem. Nawet jeśli kupimy je na kredyt, to do emerytury kredyt się spłaci i mieszkania będą generować dochody. Można też w okresie pracy zawodowej gromadzić nieruchomości, a potem je sprzedawać – tu oprócz mieszkań w grę wchodzą np. grunty (rolne i budowlane).

Nie brakuje na rynku osób, które do oszczędzania na emeryturę podchodzą poważnie i kompleksowo. Oprócz „standardowych” sposobów na inwestowanie coraz popularniejsze są inwestycje alternatywne. Jedni kupują klasyczne samochody, inni monety, nie brakuje też osób kupujących płyty winylowe czy znaczki pocztowe. To pokazuje, że sposobów na odkładanie pieniędzy jest bardzo wiele. Ważne jest, by w ogóle oszczędzać. Dobrze przy tym pamiętać o dywersyfikacji. Jeśli np. nie sprawdzi się mieszkanie na wynajem to miejmy w zapasie konto z funduszami inwestycyjnymi i kilka programów regularnego oszczędzania – w ten sposób jesteśmy zabezpieczeni na wypadek niepowodzenia jednej z nóg, na których ma stać nasza emerytura.

7 thoughts on “Własna emerytura – im więcej źródeł tym lepiej

 1. Właśnie kto z młodych myśli o tak dalekiej przyszłości? Raczej nie wiele osób lecz ten artykuł na pewno da do myślenia.

 2. fajne rady, gorzej tylko z wcieleniem ich w życie. Przeciętny Polak żyje od pierwszego do pierwszego, a każdy niezaplanowany wydatek, typu chociażby zepsutej lodówki wiąże się już kombinowaniem, czy odrabianiem strat przez jakiś okres czasu.
  Mimo wszystko dzięki za rady.
  Lubie czytać Twojego bloga.
  Pozdr

 3. Sama ciągle się zastanawiam nad dywersyfikacją swoich oszczędności i właściwego zainwestowania na przyszłość. Najbliżej mi chyba do inwestycji w nieruchowmiści

 4. Kilka nieruchomości (haha). Dwoje młodych ludzi nie stać na mieszkanie i coś bardziej luksusowego – dziecko, a maja tak inwestować. Mam 21 lat i myślę, że artykuł odbiega trochę od naszej rzeczywistości (no chyba że ktoś ma bogatych rodziców albo wygrał w lotto).

 5. Ciekawy teskt. Coraz więcej młodych ludzi myśli o swojej emeryturze i odwarznie inwestuje, również alternatywni. Ja postawiłam na wino i baki win. To połączenie pasji z biznesem

 6. Wiadomo, im więcej źródeł, tym lepiej. Sama współpracuję z różnymi osobami i pracodawcami, lubię działać wielotorowo, z emeryturą na pewno będzie podobnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>