Zarobki po studiach: niezdrowy rynek czy za duże oczekiwania?

Zarobki po studiach

Temat zarobków absolwentów budzi wiele kontrowersji. Oczekiwania młodych są duże, pracodawcy często nie są skłonni im sprostać. Gdzie leży problem?

Jak wynika z badania „Global Salary Expectations 2014”, polscy studenci spodziewają się zarabiać 3 303 PLN na rękę, podczas gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wg Głównego Urzędu Statystycznego wynosiło 3 650 PLN brutto (około 2 628 PLN netto). Różnica wynosi aż 675 PLN. Na jeszcze większą różnicę trafiamy, gdy zestawimy oczekiwania z medianą wynagrodzeń z pierwszej pracy (2296 PLN zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń).

Duży dysonans widzimy między studentami dziennymi a zaocznymi. Ci pierwsi chcieli by zarabiać przeciętnie 3-4 tys. PLN netto (studia humanistyczne) lub powyżej 4 tys. PLN netto (studia ścisłe). Ci drudzy około 2,5 tys. PLN netto (studia humanistyczne) lub powyżej 3 tys. PLN netto.

Uzyskanie wyższego niż średnie wynagrodzenia oczywiście jest możliwe. Zarobki absolwentów uczelni wyższych różnią się w zależności od szkoły, jaką ukończyli. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby, które ukończyły Szkołę Główną Handlową. Mediana ich płac w 2012 roku wyniosła 8 100 PLN. Obok SGH na liście pięciu uczelni, po których wynagrodzenia były najwyższe znalazły się: Politechnika Warszawska (7 000 PLN), Politechnika Gdańska (5 875 PLN), Politechnika Wrocławska (5 650 PLN) oraz Uniwersytet Warszawski (5 500 PLN). To jednak wyjątki, większość absolwentów musi mierzyć się ze zgoła inną rzeczywistością. Rzeczywistością, w której pracodawcy proponują na rękę 2 000 PLN lub mniej.

Czy po pięciu latach nauki młodzi ludzie mogą czuć się oszukani? Nie – opowiadają w większości eksperci. Taka suma, zdaniem pracodawców, jest podyktowana niewielkim doświadczeniem. – Kandydaci na studia są z założenia osobami dorosłymi. Powinni sprawdzać, jakie szanse da im dany kierunek studiów. Do tej pory było tak, że wszyscy absolwenci dostawali pracę po studiach. Teraz perspektywa się zmieniła i panuje ogromne bezrobocie wśród absolwentów – dodaje prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS

Według Aksaniusza Sawickiego, dyrektora ds. Rozwoju Organizacji COCA-COLA HBC POLSKA, każdy młody człowiek powinien decydować sam co robi, ze swoim życiem. – „Oszukać” to wynik założonego działania. Pracę daje biznes, a nie uczelnia – podkreśla.

Beata Malinowska, psycholog społeczny, zauważa, że dziś studenci mają wiele możliwości i czekanie z pracą do ukończenia studiów znacznie pogłębia ich “szanse” na to, że zderzą się z brutalną rzeczywistością. – Firmy oferują dziś liczne staże, dzięki Internetowi możemy uczestniczyć w globalnych rekrutacjach nie ruszając się z domu. Poza kilkoma kierunkami, nie widzę usprawiedliwienia dla braku aktywności w okresie studiów – tłumaczy. Studia to dziś za mało, aby otrzymać wynagrodzenie zgodne z oczekiwaniami.

W tekście wykorzystano badania pochodzące z serwisu wynagrodzenia.pl

7 thoughts on “Zarobki po studiach: niezdrowy rynek czy za duże oczekiwania?

  1. Świetna analiza! To prawda rynek jest bardzo niekorzystny, a na dodtake polityka edukacyjna państwa w pewnym momencie kazała aby każdy miał dyplom mgr jak dawniej maturę, zlikwidowano zawodówki i mamy efekty na rynku pracy

  2. durnotą jest to, ze tylko doświadczenie ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, odpowiedzialność stanowiska również powinna mieć swoje odzwierciedlenie na koncie. Inżynier projektuje urządzenie i budowle za miliony zł, a dostaje minimalną krajową + zmienna premia na start

  3. Studenci zaoczni, choć do niedawna traktowani jako „gorsi” własciwie lepiej odnajdują się na rynku niż studenci dzienni. Z tego tytułu powinni zarabiać więcej!

  4. Absolwent PB zarządzanie i inżynieria produkcji, mgr inż, pracuję w zawodzie za 1200 zł miesięcznie! Polska B. skąd w ogóle pochodzą dane do tego artykułu? bogata fantazja 😉

  5. no tak ja posiadam mgr 16 lat doświadczenia i zarabiam 3 tys brutto w dużej firmie pOLSKA B a jak a może to już C

  6. Niestety po studiach masz wiedzę teoretyczną nijak mającą się do rzeczywistości. Choć nie powiem każdy chce zarabiać jak najlepiej a z płacami do zachodu jeszcze nam daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>