W co inwestować pieniądze w 2015 roku?

Zrzut ekranu 2014-12-12 o 14.17.10

Mądre inwestowanie może przynosić zyski w każdym czasie. Na co warto zwrócić uwagę w nadchodzącym wielkimi krokami 2015 roku? Oto kilka propozycji.

Rozważania o tym, w co inwestować pieniądze należy rozpocząć od odpowiedzi na pytania o akceptowalne ryzyko oraz horyzont czasowy naszych inwestycji. Jedni nie mają obaw przed ulokowaniem pieniędzy na kilka lat, inni z kolei oczekują zwrotu po roku lub szybciej. Podobnie jest z akceptowalnym poziomem ryzyka – co inwestor to inne podejście. Dlatego Poradnik Inwestowania nie powie Wam, w które akcje zainwestować by zarobić, ale da ogólne wskazówki, które w połączeniu z własnymi preferencjami powinny przynieść Wam sukces.

W środowisku niskich stóp procentowych nie ma co liczyć na wysokie stopy zwrotu z bankowych lokat lub obligacji skarbowych. Ale to nie znaczy, że tego rodzaju instrumenty powinniście porzucić na dobre. Niektóre banki miewają promocyjne oferty i wtedy warto z nich skorzystać. Chodzi tylko o to, by nie wkładać swoich pieniędzy bez dokładnego przyjrzenia się ofercie konkurencji.

Alternatywą dla obligacji skarbowych mogą być obligacje korporacyjne. To papiery emitowane przez firmy lub samorządy, oferują znacznie wyższe oprocentowanie, ale wiążą się z ryzykiem niewypłacalności. Dlatego trzeba dokładnie przyglądać się spółkom, którym chcemy powierzyć swoje oszczędności i wybierać te emisje, które są zabezpieczone (na przykład na hipotece).

Jak mowa o hipotece, to nie zapominajcie o rynku nieruchomości. Trwająca półtora roku stabilizacja cen w Polsce sprzyja inwestycjom w mieszkania. Na wynajmie nadal można zarobić więcej niż na lokatach (średnio prawie 4 proc. netto), a dobrze wybierając nieruchomość macie sporą szansę na dużo wyższe odsetki. Oprócz tego w grze wciąż są zakup ziemi rolnej w celu odrolnienia i sprzedaży jako budowlanej czy condohotele.

Giełda i fundusze inwestycyjne to także atrakcyjny kierunek, ale należy zachować ostrożność, bo tutaj o straty bardzo łatwo, a inwestycję należy monitorować na bieżąco. Osoby lubiące wysokie zyski połączone ze sporym ryzykiem mogą zainteresować się kontraktami terminowymi lub rynkiem forex – tutaj wymagane są żelazne nerwy, a przydaje się sporo szczęścia. Ale możliwość podwojenia kapitału w krótkim czasie kusi wielu.

Niezmiennie Waszą uwagę kierujemy też w stronę inwestycji alternatywnych, których ogromną zaletą jest niezależność od rynkowych zawirowań połączona z dużym potencjałem zysku. Komiksy, wino, znaczki, płyty winylowe, samochody klasyczne czy autografy znanych ludzi – spektrum inwestycji alternatywnych jest bardzo szerokie i każdy może znaleźć coś dla siebie. Ograniczoną płynność wynagradzają spektakularne stopy zwrotu.

9 thoughts on “W co inwestować pieniądze w 2015 roku?

  1. ” Trwająca półtora roku stabilizacja cen w Polsce sprzyja inwestycjom w mieszkania.”
    Raczej bull trap. Slaby to slaby, ale sporo „bykow” da sie nalapac

  2. obligacje korporacyjne to dobry ruch dla wszystkich, którzy nie boją się reyzyka. Z drugiej stronie bez niego nie ma zysku. Warto się więc zastanowić i pokaukulować.

  3. Niestety na lokaty już nie można liczyć nie dość że marne oprocentowanie to i podatek, dlatego warto już teraz wiedzieć w co zainwestować by oszczędności pracowały dla nas a nie wegetowały w banku.

  4. Kupiłem akcje Igorii Trade za 80 gr., a sprzedałem po miesiącu za 3,25. Wyszło paręnaście tyś. zysku i to można nazwać dobrą inwestycją :)

  5. Na pewno kwestia środków, ale mając teraz pieniądze można na prawdę fajnie zainwestować – prześledźcie sobie jakie aktualnie wyceny na hale magazynowe ma JARTOM…

  6. Kisiak hale magazynowe jak najbardziej, ale tutaj trzeba mieć całkiem spory kapitał, nieruchomości chyba zawsze będą w cenie jakby nie patrzeć, ale zwróćcie uwagę na kurs złota, który zaczyna rosnąć + kurs dollara i może okazać się, że na złocie można całkiem nieźle zarobić. Do tego Mennica Staropolska oferuje malutkie sztabki 1 gramowe, których koszt nie przekracza 180 zł (na chwilę obecną) więc to kolejny plus bo jest to inwestycja dla każdego moim zdaniem warto część kapitału ulokować właśnie w takich aktywach.

  7. Zgadza się, duży kapitał i długoterminowość, ale generalnie to jest okres w którym warto w takie tematy zainwestować. W JARTOM pojawiło się np. centrum dystrybucyjne z Bieruniu – coś w co warto zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>