Zbliżeniowa rewolucja w kwestach

Zbliżeniowa rewolucja w kwestach

Nowoczesne technologie płatnicze szturmem zdobywają rynek. Płatności zbliżeniowe są już obecne nie tylko w sklepach, ale i biletomatach i innych punktach usługowych. Od teraz za pomocą karty zbliżeniowej będzie można też pomagać harcerzom.

Kojarzycie jak w supermarketach harcerze stoją przy kasach i pakują Wam zakupy w zamian za skromny datek do puszki? Problem powstaje gdy chcielibyście ich wspomóc, ale nie macie drobnych. Niektórzy rzucają wówczas mało śmieszny żart „a można zapłacić kartą?”, ale od teraz mogą solidnie się zdziwić, bo tak – będzie można przekazać datek za pomocą karty płatniczej obsługującej technologie zbliżeniowe.

Getin Bank stworzył bowiem dla Związku Harcerstwa Polskiego specjalne elektroniczne puszki z technologią zbliżeniową, które pozwolą harcerzom zbierać datki nie tylko w gotówce, ale i w formie elektronicznej. Co ciekawe, puszki zostały zaprojektowane przez znanych grafików i designerów, w akcji udział wzięli m.in. Ola Niepsuj, Jan Feliks Kallwejt, Tymek Piotrowski, Rafał Szczepaniak, Magdalena Łapińska i Malwina Konopacka.

Jak to działa? W każdej puszcze został wbudowany niewielki terminal płatniczy tak skonfigurowany, że jedno zbliżenie karty oznacza przekazanie kwoty 2 zł. Naturalnie darczyńca może wedle woli przekazać więcej dwuzłotówek – musi wtedy więcej razy zbliżyć kartę. Puszka ma specjalny wyświetlacz, na którym pojawi się kwota datku, po wszystkim kwestujący przekazuje też tradycyjny wydruk z terminala.

Według nas to jeden z ciekawszych innowacyjnych pomysłów jaki ostatnio pojawił się na polskim rynku. Zastosowanie może mieć ona oczywiście w każdej kolejnej zbiórce i to prowadzonej nie tylko przez ZHP. Czy się przyjmie? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pół roku temu na rynku było 35,5 mln kart płatniczych, a w samym III kw. 2014 r. przeprowadzono za ich pomocą 494 miliony transakcji bezgotówkowych. Coraz więcej z nich przeprowadzanych jest w technologii zbliżeniowej, takich kart mamy w portfelach już prawie 25 mln. Potrzeba oczywiście trochę czasu, by Polacy oswoili się z technologiczną nowinką, ale jak wskazuje historia, raczej nie mają z tym większego problemu. A w razie wątpliwości, do puszki zawsze można wrzucić tradycyjne 2 złote.

5 thoughts on “Zbliżeniowa rewolucja w kwestach

  1. To świetne rozwiązanie, ludzie są wygodni, nikomu się nie chce rozmieniać kasy, aby rzucić coś kwestującym, jeśli w portfelu nie mają, a tak pik i już.

  2. Świetne rozwiązanie – będzie można kwestować w tłocznych miejscach i zbierać kasę nawet od tych którzy nie mają ochoty dać, .. na konto prywatne np… hm, juz to można robić, wlaściwie od paru lat. Zasięg karty wcale nie jest ograniczony do 1cm, są odbiorniki działające z kilku metrów. Pozdrawiam szczęśliwych posiadaczy kart zbliżenowych.

  3. Mimo że od dobrych lat karty zbliżeniowe są obecne na rynku, jakoś wciąż się obawiam o bezpieczeństwo. Kurcze zgubie takiej karty już daje potencjalne straty, z pewnością większe niż kartą, która wymaga podawania pinu za każdym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>