Egzotyczne wakacje nie muszą być drogie

Egzotyczne wakacje nie muszą być drogie

Gdy myślimy o tanich wakacjach w ciepłych krajach, pierwsze co przychodzi do głowy to Egipt czy Tunezja. Oklepane miejsca, tłumy turystów i widoki, które każdy już podziwiał.


Warto jednak poszukać bardziej egzotycznych lokalizacji, które nie muszą wcale kosztować fortuny. Poradnik Inwestowania znalazł kilka, ale to nie oznacza końca.

Najważniejszą barierą w spędzeniu wakacji w egzotycznym miejscu jest zwykle koszt dostania się. Stąd warto monitorować promocje linii lotniczych i kupować bilety wtedy, gdy są najtańsze. Często warto zdecydować się na przesiadkę w miejsce lotu bezpośredniego, bo to może zaoszczędzić nam kilkaset złotych.
Zagłębiem tanich i pięknych miejsc jest przede wszystkim Azja. Tam koszt biletów lotniczych może stanowić nawet ponad połowę wydatku na dwutygodniowe wydatki.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Sri Lanka, do której można dolecieć za 1500-1700 zł w dwie strony. A na miejscu? Najlepiej wynająć samochód z kierowcą, który obwiezie nas po wyspie. To o tyle korzystniejsza opcja od (tańszej) podróży autobusem, że można więcej zobaczyć i bez problemu zatrzymać się w dowolnym miejscu. Bez problemu znajdziecie nocleg za równowartość 25-30 zł, smaczny posiłek można zjeść nawet za mniej niż 10 zł. Nie zapomnijcie jeść miejscowych owoców i pić wody z kokosa. Najlepiej takiego przed chwilą otwartego – zapłacicie za niego około 1 zł.

Inne miejsce warte odwiedzenia w tamtym rejonie to Tajlandia. Tam najtańsze bilety to również nieco ponad 1,5 tys. zł. Z noclegami jest podobnie jak na Sri Lance, czasem uda się trafić promocję, w której za pokój na dwa tygodnie zapłacicie 400-500 zł, zwykle jednak trzeba liczyć na to ok. 50 zł za osobę za dobę. W azjatyckich krajach raczej nie warto kupować pakietu all-inclusive, gdyż na mieście jedzenie jest bardzo tanie. Za 10, maksymalnie kilkanaście złotych można się smacznie i zdrowo najeść. Najsmaczniej będzie w lokalnych knajpach. Im restauracja bardziej „zachodnia”, tym droższa i często mniej smaczna. W Tajlandii dość drogie są słodycze oraz nabiał, o tym należy pamiętać. Ale za to lokalne owoce morza są naprawdę tanie. Działając w miarę oszczędnie da się wyżywić za 50-70 zł dziennie, ale jeśli chcecie trochę pokorzystać z lokalnych smaków, to musicie liczyć więcej, alkohol czy przekąski to drugie tyle.

Ale egzotyczne wakacje można spędzić nie tylko w Azji. Warto zajrzeć na przykład na położone kilkaset kilometrów od wybrzeży Senegalu Wyspy Zielonego Przylądka. Nie jest to tanie miejsce, ale w ofertach biur podróży da się znaleźć co jakiś czas czarterowe loty w sensownych cenach. Jeśli zdecydujecie się na „last minute”, to można tam dolecieć nawet za mniej niż 100 euro w jedną stronę. Tamtejsi mieszkańcy żyją wg dewizy „No stress, my friend”, ale ceny są wyższe niż w opisanych wyżej krajach azjatyckich w dużej mierze przez niewielki rozmiar wysp i ich oddalenie od „cywilizacji”. Warto zatem kupować lokalne produkty jak owoce czy owoce morza, za świeżego tuńczyka zapłacicie tyle, co w Polsce za zapiekankę. Jeśli chodzi o noclegi, to największą ofertę ma wyspa Sal, ale za 50 zł przenocować w godziwych warunkach będzie trudno, musicie liczyć co najmniej 80-100 zł.

2 thoughts on “Egzotyczne wakacje nie muszą być drogie

  1. Zdarza się że czasem można upolować super okazję i pojechać na wymarzone wakacje w przyzwoitej cenie. Należy spełniać marzenia, to że coś z pozoru wydaje się bardzo kosztowne nie oznacza niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>