Bezpiecznie zapłacisz telefonem

Bezpiecznie zapłacisz telefonem

Kolejna nowinka technologiczna w Getin Banku. Tym razem klienci tej instytucji mogą dokonywać bezpiecznych płatności zbliżeniowych w technologii HCE za pomocą telefonu komórkowego.

Przygotowane we współpracy z MasterCardem płatności mobilne w technologii HCE (Host Card Emulation) pozwalają na bezpieczne zbliżeniowe płacenie telefonem. Co ciekawe, ów nie musi w chwili dokonywania transakcji być w zasięgu sieci. Telefon działa w tej sytuacji jak klasyczna karta płatnicza z możliwością płatności zbliżeniowej.

Oczywiście rozwiązanie nie zadziała na każdym telefonie. Wymagany jest taki z modułem NFC odpowiedzialnym za komunikację zbliżeniową i działający na systemie operacyjnym Android KitKat (4.4.2) lub nowszym. Na takim telefonie należy zainstalować aplikację Getin Wallet i można korzystać z tego dobrodziejstwa, bez konieczności wymiany karty SIM. W przeciwieństwie do dominującego obecnie na rynku rozwiązania, płatności HCE nie są powiązane z żadnym operatorem sieci komórkowych.

Rozwiązanie zostało oparte o specyfikację MasterCard Cloud-Based Payments (MCBP) – gwarantuje ona wysoki poziom bezpieczeństwa m.in. poprzez dodatkowe zabezpieczenie mechanizmem odnawiania kluczy kryptograficznych.

Po zainstalowaniu Getin Wallet klient powinien się najpierw zarejestrować, a w późniejszych krokach trzeba będzie m.in. nadać numer PIN, którym będzie się autoryzować transakcje. udanej rejestracji bank może wydać klientowi kartę (maksymalnie pięć kart w wallecie).

Warto zaznaczyć, że ta nowość nie wymaga od sklepów czy punktów usługowych wymiany terminali płatniczych – płatność zadziała w każdym terminalu obsługujących płatności zbliżeniowe. Warto dodać, że ponad trzy czwarte działających w naszym kraju terminali ma funkcję płatności zbliżeniowej. Po kliknięciu w aplikacji „zapłać” klient ma trzy minuty na zbliżenie telefonu do czytnika w terminalu i faktyczne dokonanie płatności.

Udostępnienie takiej formy płatności klientom wpisuje się w światowy trend – coraz więcej osób korzysta z płatności za pomocą telefonu zamiast karty. Zresztą rozwiązanie działa nie tylko w Polsce, ale i w 38 krajach europejskich i 68 na całym świecie, które wdrożyły tę technologię.

2 thoughts on “Bezpiecznie zapłacisz telefonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>