PoradnikInwestowania.pl

Jak zainwestować 200 tys. złotych?

27 listopada 2012 · autor: Maciek M. · W co inwestować · jeden komentarz

Oceń artykuł

jak zainwestowac spadekPani Katarzyna z Białegostoku odziedziczyła w spadku niemałą sumę 200 tys. zł i pyta, co z nią zrobić. Zastrzega jednak, że na inwestowaniu się nie zna i przede wszystkim nie chce, by kapitał się skurczył. Nie jest to łatwe, ale spróbujemy odpowiedzieć.

Jak to zwykle bywa, na takie pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Bo gdyby chodziło tylko o to, by uzyskana kwota się nie kurczyła, to najłatwiej byłoby ją po prostu schować pod materacem. Ale to mało efektywne rozwiązanie, bo przecież mamy inflację, która powoli zżera nasze oszczędności.

Zdecydowanie lepiej przedsięwziąć więc kroki, które nie tylko uchowają nasze pieniądze przed znikaniem, ale i umożliwią im rozmnożenie się. Specjalnie dla Pani Katarzyny proponujemy bezpieczny portfel inwestycyjny. Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo nie możemy zarekomendować konkretnych rozwiązań, wskażemy więc tylko kierunki, w których warto podążać.

Zdecydowaną większość kwoty powinno się ulokować bardzo bezpiecznie – proponujemy 150 tys. zł podzielić pomiędzy 10-letnie obligacje Skarbu Państwa (do kupienia na przykład tutaj) oraz bankową lokatę na 12 lub 24 miesiące. Tu oczywiście pozostaje wybór banku, w którym ową lokatę założymy, zestawienie znaleźć można np. tu. Pozostałe 50 tys. zł proponujemy zainwestować z nieco większą (acz nadal skromną) dozą ryzyka: za 30 tys. zł kupilibyśmy akcje kilku dużych spółek z warszawskiej giełdy, które wypłacają sowitą dywidendę – dzięki temu kapitał będzie ulokowany w akcjach dużej i raczej bezpiecznej spółki, a co roku Pani Katarzyna będzie otrzymywać prezent w postaci nawet kilku tys. zł dywidendy.

Zostało 20 tys. złotych. Połowę proponujemy przeznaczyć na inwestycję w siebie. Zrobienie certyfikatu językowego czy specjalistycznego szkolenia daje szansę na podwyżkę czy lepszą pozycję negocjacyjną przy zmianie pracy i może okazać się, że stopa zwrotu będzie bardzo wysoka. A pozostałe 10 tys. zł niech będzie miłą pamiątką po osobie, po której otrzymała Pani spadek. Polecamy wybranie się w niezapomnianą podróż na drugi koniec świata. Taka kwota wystarczy, by w komfortowych warunkach spędzić dwa tygodnie np. w Indiach.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Pokaż to znajomym!

Jeden komentarz

  1. comment avoir plus d abonnés sur twitter17 kwietnia 2014 at 04:13Reply

    great insight. Really enjoyed reading this blog.
    Keep up the good work and to everyone keep on tweeting!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ankieta – OFE czy ZUS?

Co Ty wybierzesz?

View Results

Loading ... Loading ...
Bądź na bieżąco!
Zapisz się do Newslettera!
Name
Email Address*
 
Zobacz również
Infografiki
  • Polska zbrojna – (Nie)zwyciężone barwy biało-czerwone? INFOGRAFIKA
  • Drogie polskie drogi – autostrada do nieba czy highway to hell? INFOGRAFIKA
  • Banki w sieci, czyli co Internauci myślą o bankach – infografika
  • Misie na miarę naszych czasów, czyli słomiane inwestycje Polaków (infografika)
  • Droga Polaków miłość, czyli ile nas kosztują politycy
Znajdź nas na Facebooku!
Przeczytaj poprzedni wpis:
podatek belki
19 proc. dla (prawie) każdego

Podatek Belki jest zmorą inwestorów. I to wszystkich – zarówno tych, którzy zakładają lokatę na 1000 zł, jak i tych,...

Zamknij