Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Wbrew pozorom, wcale nie jest tak, że kredyt hipoteczny jest nieruszalny i jak już płacimy wysoką ratę, to nie można tego zmienić. Istnieje kilka sposobów na to, by czasowo lub na stałe obniżyć ratę kredytu. Warto o nich pamiętać, a jeśli zajdzie taka potrzeba, spróbować wykorzystać.

[pullquote_right]200 zł mniej możemy płacić miesięcznie
dzięki 
obniżeniu marży z 2,5 do 1,5 p.p.[/pullquote_right]

Najbardziej efektywny sposób na wysoką ratę to obniżka bankowej marży. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że marżę zmieniamy aneksem do umowy i ta niższa obowiązywać będzie do końca okresu kredytowania. Opcja ta jest dostępna dla tych klientów, którzy mają kredyt z marżą wyższą niż aktualnie dostępne na rynku. Takich pożyczek udzielano np. w 2009 r., co m.in. było efektem globalnego kryzysu finansowego. Jeśli bank, w którym mamy kredyt, nie jest skłonny negocjować marży, można spróbować pójść do innej instytucji i zaciągnąć kredyt refinansowy służący do spłacenia innego zadłużenia. Czasami banki, chcąc pozyskać klienta od konkurencji, są w stanie zaoferować atrakcyjniejsze parametry kredytu.

[pullquote_right]130 zł mniej możemy płacić miesięcznie dzięki wydłużeniu okresu kredytowania z 25 do 30 lat.

210 zł
mniej możemy płacić miesięcznie dzięki wydłużeniu okresu kredytowania z 25 do 35 lat.
[/pullquote_right]

Gdy powyższe sposoby nie przyniosą efektu, rozwiązaniem może być wydłużenie okresu kredytowania. Im dłużej kredyt spłacamy, tym miesięczna rata jest niższa. Warto jednak przy tym pamiętać, że wydłużanie okresu spłaty zwiększa łączną kwotę, jaką oddamy bankowi. Przykładowo, pożyczając od banku dziś 300 tys. zł na 25 lat oddamy mu łącznie ponad 600 tys. zł. Ale gdy wydłużymy okres spłaty do 30 lat, to suma rat wyniesie prawie 700 tys. zł. Natomiast przy 35 latach będzie to już nawet 770 tys. zł. 

Przy przejściowych problemach ze spłatą kredytu (np. czasowa utrata pracy czy problemy zdrowotne) warto skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Polegają one na tym, że klient zostaje zwolniony z zapłacenia jednej lub kilku rat kredytu. Oczywiście nie jest tak, że bank bierze na siebie tę ratę. Prędzej czy później te pieniądze trzeba będzie oddać. Na rynku funkcjonują dwa rozwiązania: albo o odpowiednią liczbę miesięcy wydłuża się okres kredytowania, albo od tego momentu minimalnie rośnie miesięczna rata. Usługa wakacji kredytowych jest w bankach bezpłatna, zwykle można z niej skorzystać raz do roku.

Sposobów na obniżkę raty jest kilka i w zależności od sytuacji można skorzystać z którejś z nich.

Wyliczenia stanowią przykład i zostały opracowane dla kredytu hipotecznego na 300 tys. zł, 30 lat, raty równe.