19 proc. dla (prawie) każdego

Podatek Belki jest zmorą inwestorów. I to wszystkich – zarówno tych, którzy zakładają lokatę na 1000 zł, jak i tych, którzy na giełdzie obracają milionami. Dlaczego?

Zakładasz lokatę, z radością oczekujesz na wypłatę odsetek, ale okazuje się, że zamiast oczekiwanych 5 proc. rocznie dostajesz… tylko 4,05. Banki, wypłacając odsetki z lokat czy kont oszczędnościowych, same uszczuplają je o 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych (potocznie zwany podatkiem Belki), który na rynek wprowadzono w 2001 roku.

Do końca marca 2012 r. na rynku nie brakowało jeszcze ofert tzw. lokat antybelkowych, czyli skonstruowanych tak, że udało się podatku uniknąć. W ich konstrukcji wykorzystano niefortunną zasadę zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwoty podatku, co sprawiało, że jeśli odsetki dla klienta wynosiły mniej niż 2,50 zł, podatku nie trzeba było płacić. Dzięki dziennej kapitalizacji w lokatach coś takiego było możliwe.

Zniknięcie lokat antybelkowych nie oznacza jednak, że nie ma sposobów na uniknięcie podatku. Zwolnione z tej daniny nadal są tzw. polisolokaty, czyli lokaty „opakowane” w polisę ubezpieczeniową. Pamiętajcie jednak, że nie jest to dokładnie to samo, co bankowe lokaty. Różni je np. kwestia gwarancji, która w polisolokatach jest niższa. Na dodatek w przypadku zerwania polisolokaty przed czasem może zdarzyć się tak, że nie tylko nie dostaniemy odsetek, ale i stracimy część zainwestowanych środków. Tak naprawdę rozważając założenie polisolokaty musimy po prostu porównać jej oprocentowanie z ofertami lokat, ale uwzględniając już kwestię podatku, czyli odliczając go od oprocentowania lokaty. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie ocenić atrakcyjność realnych zysków.

Z podatku Belki zwolnione są też zyski z niektórych produktów strukturyzowanych – tych oferowanych w formie polisy na życie i dożycie (ale uwaga – struktury są też przygotowywane w formie polisy z UFK i tam podatek zapłacić trzeba). Podatku nie płaci się też od dywidend z funduszy luksemburskich, ale ich jest na rynku jak na lekarstwo.