Jak wybrać produkt inwestycyjny?

Wybór produktu inwestycyjnego to bardzo trudna decyzja. Najważniejsze to uniknąć podejmowania pochopnych kroków.

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do oferty instytucji finansowych jest łatwy jak nigdy dotąd. Wystarczy wejść do internetu i od bogactwa wyboru ofert inwestycyjnych rozboleć może głowa. Jak sobie z tym natłokiem informacji poradzić? W co zainwestować pieniądze? Jak wybrać produkt inwestycyjny odpowiedni do moich potrzeb?

Przede wszystkim należy te potrzeby zdefiniować. Warto zastanowić się, na co mają być przeznaczone środki z tej inwestycji, kiedy będę ich potrzebował i jakie ryzyko jestem w stanie podjąć. To bardzo trudne pytania (szczególnie to ostatnie), ale udzielenie na nie odpowiedzi znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji inwestycyjnej oraz sprawi, że prawdopodobieństwo pomyłki będzie znacząco mniejsze.

Warto też już na początku odsiać inwestycje dla nas niedostępne. Każdy produkt inwestycyjny ma wymaganą minimalną kwotę. Jeśli dysponujemy na przykład sumą 20 tys. zł, to nie ma co przyglądać się funduszom inwestycyjnym dostępnym od 250 tys. zł, bo to tylko strata czasu.

Oceń ryzyko

Kluczowe jest ustalenie poziomu akceptowanego ryzyka. Osoby, które nie godzą się na straty, nie powinny zabierać się za inwestowanie na rynku walutowym, surowcowym, giełdowym, czy nawet w fundusze inwestycyjne. Dla nich przeznaczone są produkty strukturyzowane z pełną ochroną kapitału lub po prostu lokaty bankowe i obligacje.

Jeśli ktoś wydziela sobie część kapitału i jest gotów zaakceptować nawet 100-proc. stratę, może zaangażować się w któryś z ryzykownych rynków i skorzystać z lewaru (dźwigni finansowej) celem zwiększenia potencjalnych zysków. Wtedy można szybko zwielokrotnić zainwestowaną kwotę, ale równie szybko można ją całą stracić. Takie rozwiązania zdecydowanie nie są przeznaczone dla osób z konserwatywnym podejściem, dla których bezpieczeństwo kapitału jest ważne.

Zbadaj bezpieczeństwo

No właśnie, bezpieczeństwo. Tu trzeba zwracać uwagę nie tylko na to, co deklaruje dystrybutor czy sprzedawca, ale i wgryźć się w szczegóły. Najlepszym przykładem są tzw. parabanki, które oferowały wysokooprocentowane „lokaty”, które w rzeczywistości lokatami nie były i okazało się, że wiele osób straciło swoje oszczędności. Oszczędności zdeponowane na lokatach i kontach bankowych są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto o tym pamiętać.

Najważniejszą zasadą podczas wybierania dla siebie produktu inwestycyjnego powinno być zrozumienie tego, w co inwestujemy. Jeśli decydujemy się na produkt strukturyzowany, niech to będzie taka struktura, w której naliczanie zysku będzie dla nas jasne jak słońce. Jeśli zdecydujemy się na wejście na rynek surowców czy walut, to tylko jeśli mamy na jego temat odpowiednią wiedzę.