Uwaga na koszty przy funduszach

 

uwaga na opłaty przy funduszach

Opłata manipulacyjna ponoszona przy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne może skonsumować zysk klienta. Warto więc inwestować tak, by opłatę tę ominąć.

Jak wynika z obliczeń ekspertów banku BGŻ Optima, ktoś kto bez zwracania uwagi na opłatę manipulacyjną zainwestował cztery lata temu 15 tys. zł w przeciętny fundusz akcji zyskał o 700 zł mniej niż mógłby, gdyby tylko udało mu się tej opłaty uniknąć.

Do 5 proc. straty na dzień dobry

Warto bowiem wiedzieć, że prowizja za nabycie jednostek funduszu może być różna w zależności od dystrybutora u którego fundusz kupujemy. W przypadku funduszy agresywnych (czyli tych z największym potencjałem zysku) opłata może dochodzić do 5 proc. Ale wystarczy poszukać internetowego dystrybutora, bo ci często mają opłaty dużo niższe, a nawet zerowe – wówczas już na starcie inwestycji można sporo zaoszczędzić.

Gdyby wziąć pod uwagę wynik przeciętnego funduszu akcji za ostatnie cztery lata i porównać dwóch inwestorów: takiego który zapłacił 4-proc. prowizję i takiego, który nie zapłacił jej w ogóle to okaże się, że ten drugi dzięki swej oszczędności zyskał o prawie 14 proc. więcej. W przypadku zainwestowania kwoty 15 tys. zł, przy wyniku funduszu równym 46 proc. ostateczny zysk (po uwzględnieniu podatku Belki) klienta oszczędnego wyniósł 5589 zł, podczas gdy osoba godząca się z opłatą manipulacyjną zyskała tylko 4907 zł.

Niby zysk, a jednak strata

Może się też zdarzyć sytuacja, w której notowania funduszu wzrosną na tyle niedużo, że nie zrekompensują poniesionej opłaty. Wtedy będziemy mieli inwestycję, która teoretycznie była dochodowa (wzrosły notowania funduszu), ale w praktyce jest stratna (przez początkową opłatę klient nie dał rady wyjść na zero).

Znalezienie funduszy bez prowizji nie jest trudne, są one dostępne np. na platformach internetowych kilku banków (m.in. mBank i MultiBank), a czasem w promocjach u innych dystrybutorów. W ubiegłym roku bez opłat fundusze sprzedawał np. Alior Bank. Warto monitorować rynek, a przed wpłatą pieniędzy sprawdzić, czy aby na pewno dokonujemy najlepszego wyboru.

Różnica w wynikach inwestycji w fundusz inwestycyjny w zależności od opłaty manipulacyjnej – inwestycja 4-letnia

kwota posiadana na początku

15 000 zł

15 000 zł

opłata manipulacyjna

4,0%

0,0%

kwota zainwestowana

14 423 zł

15 000 zł

stopa zwrotu funduszu

46,0%

46,0%

stopa zwrotu inwestora

(po opodatkowaniu)

32,7%

37,3%

zysk inwestora (w PLN)

4 907 zł

5 589 zł

Źródło: Obliczenia BGŻOptima na podst. danych Analizy Online