Jak bezpiecznie ulokować pieniądze?

Agnieszka ze Starachowic waha się, czy pieniądze otrzymane w prezencie ślubnym lepiej ulokować na koncie oszczędnościowym, czy na lokacie i pyta nas o zdanie w tym temacie. Jak mówi, istotne dla niej jest bezpieczeństwo środków.

Wyjaśnialiśmy już Wam, czym jest bankowa lokata, przedstawiliśmy też prognozy na najbliższy rok, a okazuje się, że temat ten jest dla Was niezmiennie istotny i niezmiennie szukacie wiedzy.

Wybór pomiędzy lokatą, a kontem oszczędnościowym to życie codzienne wielu oszczędzających. Produkty te są przeznaczone dla klientów banków, którzy chcieliby bezpiecznie ulokować swoje środki i godzą się ze skromnymi odsetkami oferowanymi przez banki (co jest kosztem bezpieczeństwa).

Lokatę i konto oszczędnościowe łączy wiele, ale produkty te mają inne zastosowania. Kluczowa jest tutaj dostępność pieniędzy. Zakładając lokatę trzeba pogodzić się z tym, że z dużą dozą prawdopodobieństwa pieniędzy nie będziemy mogli bezkosztowo wypłacić przed datą zapadalności lokaty. Zerwanie depozytu często łączy się bowiem z utratą odsetek.

Z konta oszczędnościowego (średnio jego oprocentowanie jest trochę niższe niż na lokatach) można wypłacać pieniądze bez takich obostrzeń, ale często banki wprowadzają ograniczenie w postaci jednego darmowego przelewu w miesiącu. Każdy kolejny może kosztować np. 5 lub 10 zł.

Zatem najkrócej rzecz ujmując na lokatę wpłacamy pieniądze, które będą potrzebne dopiero za jakiś czas, natomiast na koncie oszczędnościowym najlepiej trzymać bieżące oszczędności. Wykorzystanie obu produktów bankowych pozwoli na optymalizację naszego oszczędzania.

 

bank  oprocentowanie uwagi
Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe (kwota 20 tys. zł)
Bank DnB Nord 5,5%
Citi Handlowy 5% konto jest bezpłatne jeśli wpływa na nie pensja min. 1500 zł / mies. lub klient wykona transakcje kartowe na min. 500 zł
Meritum Bank 5% wymagane konto osobiste prowadzone w banku
Najwyżej oprocentowane lokaty ze stałym oprocentowaniem na 6 mies. (kwota 20 tys. zł)
 FM Bank  5,2%
 neoBank onLine  5,1% tylko dla nowych klientów
 Getin Bank  5,05 % tylko dla nowych klientów
 Najwyżej oprocentowane lokaty ze stałym oprocentowaniem na 12 mies. (kwota 20 tys. zł)
 FM Bank  5,2 %
 DnB Nord  5,0 %
Eurobank  5,0 % wymagane konto osobiste prowadzone w banku
Getin Online  5,0 %
Meritum Bank  5,0 %

źródło: OprocentowanieLokat.pl, dane na dzień 25.02.2013 r.