Bezpieczne inwestowanie na rok? Czemu nie!

Czasem mamy gotówkę, która przeznaczona jest na konkretny cel, który zamierzamy realizować dopiero za jakiś czas. Szkoda, by pieniądze leżały „w skarpecie”, ale to, o czym przede wszystkim powinniśmy w takiej sytuacji pomyśleć, to zabezpieczenie ich przed stratami.

Justyna z Poznania zamierza za rok-półtora kupić mieszkanie. Pamiętacie? Pisaliśmy już o tym, że ceny spadają i prawdopodobnie jeszcze spadną, Justyna czeka więc zapewne na lepszą okazję. Ale do rzeczy: ma odłożone pieniądze na wkład własny (prawie 100 tys. zł) i nie wie za bardzo, co z nimi zrobić.

Zyski, a ryzyko

Posiadanie takiej gotówki jest dla wielu sporą pokusą, bo któż nie chciałby tych pieniędzy rozmnożyć i mieć ich więcej? To takie proste: kupię akcje, one wzrosną o 20 albo 30 proc. i za rok będę mieć nie 100, a 125 tys. złotych! Niestety, to nie takie proste. Choć eksperci na polską giełdę patrzą z dużą dozą optymizmu, to ryzyko zawsze jest. Weźmy np. akcje Telekomunikacji Polskiej, które spadły ostatnio o kilkadziesiąt procent w ciągu dwóch dni, a przecież TPSA uważana była za bezpieczną spółkę. 

To co powinnaś zrobić ze swoimi pieniędzmi Justyno, to zabezpieczyć je przed stratami. Zdecydowanie odradzamy wszelkie ryzykowne formy inwestowania. Odrzuć więc giełdę, fundusze inwestycyjne, surowce, waluty czy inne tego typu rozwiązania.

 Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Mogłabyś skorzystać z produktu strukturyzowanego z pełną ochroną kapitału, ale wyniki takich inwestycji na polskim rynku nie dają nadziei na dobry wynik takiego posunięcia – mniej niż połowa struktur kończy się z zyskiem, istnieje więc spore ryzyko, że za rok dostaniesz tylko tyle, ile dziś zainwestujesz.

Dlatego radzimy raczej coś bezpiecznego, a z pewnym zyskiem, czyli bankową lokatę lub obligacje skarbowe. Rentowności obligacji są teraz dość niskie, więc najlepiej byłoby po prostu założyć lokatę. Dla bezpieczeństwa wybierz 2-3 banki z najlepszym oprocentowaniem, podziel swoje pieniądze na 2-3 równe części i śpij spokojnie. Nie jest to może rozwiązanie spektakularne, ale za to bezpieczne. A w przypadku pieniędzy przeznaczonych na zakup mieszkania ma to niebagatelne znaczenie.