Jak wybrać konto maklerskie, część 2

Jak wybrać konto maklerskie? cz. 2

Dziś wracamy do tematu kont maklerskich. Wybór dobrego konta to trudna decyzja. Warto przed jej podjęciem poświęcić nieco czasu na dokładne rozeznanie się w temacie.

W pierwszej części tego poradnika skupiliśmy się na kosztach obsługi konta maklerskiego, ale przecież pieniądze to nie wszystko. W przypadku usług finansowych niezwykle istotna jest też ich jakość. Zastanówmy się więc, jakie powinno być najlepsze konto maklerskie. 

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z biurem maklerskim warto poszperać w internecie
i poszukać opinii inwestorów o danej usłudze. Zwróćmy uwagę m.in. na niezawodność (czy problemy z zalogowaniem się zdarzają się często? Czy zlecenia trafiają do systemu natychmiast?), bo na nic nam tanie i funckjonalne konto jeśli co drugi dzień będzie problem
z dostaniem się do niego.

Absolutną podstawą jest dostęp do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. Im więcej widocznych ofert tym lepiej. W niektórych biurach maklerskich można wybrać różne warianty
– np. najlepsza oferta kupna i sprzedaży jest za darmo, a trzy najlepsze kosztują lub pełen arkusz to już coraz większy wydatek. To trzeba po prostu dopasować do swoich potrzeb.

W niektórych instytucjach rachunek maklerski może być zintegrowany z rachunkiem bankowym. Nie trzeba specjalnie przelewać środków do biura maklerskiego tylko w razie potrzeby są one automatycznie zaciągane z rachunku bankowego, a po sprzedaży papierów wartościowych same wracają na konto. W niektórych biurach maklerskich z kolei wolne środki automatycznie trafiają na oprocentowany rachunek, co też jest korzystnym rozwiązaniem.

Aby kupić papiery wartościowe trzeba wiedzieć… co się chce kupić. Wiele biur maklerskich ułatwia pracę swoim klientom dostarczając np. aktualne analizy poszczególnych spółek czy sektorów. Takie materiały mogą ułatwić podjęcie decyzji. Pracę inwestorowi ułatwia też dostęp do rozbudowanych notowań giełdowych, które oprócz ofert kupna i sprzedaży zawierają np. wykresy.

Najtrudniejsze do oceny są subiektywne odczucia inwestorów. Bo dla jednego najwygodniejszy będzie system X, dla drugiego Y, a trzeci za najlepszy uzna Z. Niektóre biura maklerskie pozwalają na spróbowanie działania systemu oferując wersję demo. Bez żadnych opłat można zobaczyć jak system wygląda i działa. Warto z tej możliwości skorzystać.