Zadbaj o dobry start dziecka

 Zadbaj_o_przyszlosc_swojej_pociechy

Dzisiaj coś dla par spodziewających się dziecka. W przyszłości chcielibyście zapewnić mu dobry start w dorosłość, ale nie wiecie, jak zabrać się do długoterminowego oszczędzania? Służymy radą.

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest banalnie prosta: jak najszybciej! Nie ma żadnych wątpliwości, że długoterminowe oszczędzanie wypada tym korzystniej, im wcześniej je rozpoczniemy. Badania pokazują, że tylko co szósta polska rodzina oszczędza na przyszłość dziecka. Najczęściej mówimy, że nie mamy z czego oszczędzać, a tak w ogóle do dziecko dopiero się urodziło i nie ma co myśleć o jego dorosłości.

To błąd, bo nie potrzeba wielkich środków, by w chwili rozpoczęcia studiów móc dziecko wspomóc kwotą np. 100 tys. zł. Tyle uzbieramy jeśli co miesiąc od urodzenia będziemy odkładać kilkaset złotych. A z oszczędzonych pieniędzy będzie można np. pokryć czesne na prestiżowej uczelni lub dołożyć do zakupu mieszkania, by uniknąć wysokiego kredytu.

Magia procentu składanego

Siłą długoterminowego oszczędzania jest tzw. procent składany. Wspominaliśmy już o tym narzędziu wielokrotnie i będziemy wspominać jeszcze nie jeden raz, bo fakt, że odsetki naliczają się także od już naliczonych odsetek, ma w długim okresie ogromne znaczenie.

Przykładowo: jeśli od urodzenia dziecka do ukończenia przez nie studiów będziemy co miesiąc odkładać 500 zł na nieoprocentowanym koncie bankowym, zbierzemy 138 tys. zł. Ale te same pieniądze ulokowane na 5 proc. dadzą już kwotę 258 tys. zł, czyli prawie dwa razy więcej – to właśnie potęga procentu składanego. Podstawą sukcesu jest systematyczność – działa tu powiedzenie „ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka”.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Oszczędzając na przyszłość dziecka warto korzystać ze sprawdzonych sposobów – konta oszczędnościowe i bankowe lokaty mają gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i dają pewne oprocentowanie bez ryzyka strat. Do takiego portfela oszczędnościowego warto dodać obligacje Skarbu Państwa i mamy bezpieczne oszczędzanie.

Więcej można zarobić inwestując w produkty strukturyzowane lub fundusze inwestycyjne. Ale tu nie mamy gwarantowanej stopy zwrotu – struktura może zakończyć się zwrotem kapitału, a fundusz wygenerować stratę. Te sposoby na oszczędzanie są więc przeznaczone tylko dla osób z dużym zasobem wiedzy.

Istnieją też specjalne produkty finansowe dla osób chcących zadbać o przyszłość dziecka – to tzw. ubezpieczenia posagowe. To połączenie polisy ubezpieczeniowej z programami regularnego oszczędzania. Polisa zabezpiecza dziecko na wypadek śmierci rodziców, a w programie oszczędnościowym odkładamy pieniądze na przyszłość pociechy.

Sposobów na to, by ułatwić dziecku przyszły start w dorosłe życie jest bardzo dużo. Łączy je potrzeba systematycznego oszczędzania i dobra wola.