Podręcznik świadomych inwestycji – recenzja

inwestor

Z inwestowaniem jest jak z rajdem samochodowym – po drodze czeka wiele zakrętów
i liczne hopy. Miejsca, w których trzeba zredukować bieg albo wrzucić wyższy. Tylko znajomość trasy połączona ze sztuką podejmowania szybkich i dobrych decyzji umożliwia osiągnięcie dobrych wyników. Tego właśnie uczy książka „Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki”.

Autor książki, Paweł Zaremba-Śmietański, to inwestor, makler i analityk z prawie 20-letnim doświadczeniem. Lata praktyki pozwoliły na dokładne poznanie mechanizmów, które obowiązują na rynkach finansowych, a także wnikliwą obserwację. W pewnym momencie kariery autor zauważył, że często teoria rozmija się z praktyką, a „powszechnie obowiązujące modele wyceny są oparte na wątpliwych podstawach teoretycznych”. Swoje spostrzeżenia postanowił zebrać
i spisać, dając przyszłym inwestorom kompendium wiedzy na temat sztuki podejmowania inwestycyjnych decyzji.

Spółkowanie na kozetce

Na ponad 300 stronach książki, która ukazała się pod koniec grudnia 2012 r. nakładem wydawnictwa Onepress, autor rozprawia się z dotychczas obowiązującymi regułami wycen spółek notowanych na parkiecie. Przypomina przy tym o nadrzędnej zasadzie mówiącej, że „O ustaleniu ceny rynkowej decyduje tylko jedna zależność – równowaga podaży i popytu. Nie wycena”. „Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki” to książka, w której nie znajdziemy gotowych rozwiązań czy scenariuszy. Znajdziemy za to wskazówki, które zarówno początkującym inwestorom, jak i doświadczonym analitykom, umożliwią w zupełnie nowy, a przy tym niezwykle trafny sposób oceniać kondycję spółki. Paweł Zaremba-Śmietański wskazuje na konieczność odejścia od utartych wzorców i schematów na rzecz podejścia indywidualnego i racjonalnego. Uczy rozsądku, sugerując, na jakie aspekty zwracać uwagę – w tym na kryteria niefinansowe czy choćby natury… psychologicznej. Jednocześnie podkreśla, że wyceny analityków także mogą być cenną wskazówką, o ile podchodzi się do nich z pewną rezerwą, a oceny przepuszcza przez pewien pryzmat.

Indeks Gorącej Kelnerki 

W książce znajdziemy także wiele sugestii, gdzie i w jaki sposób szukać informacji o potencjale spółki. Autor wymienia tu m.in.: dane historyczne, informacje medialne, prospekty emisyjne, raporty ekonomiczne, jak i opinie rynku czy innych inwestorów. Każde z nich to źródło cennej wiedzy, które – przy odpowiedniej interpretacji – może uchronić przed inwestycyjną klapą. W książce nie zabrakło także ciekawostek, w tym np. dosyć egzotycznych indeksów, które także mogą pomoc w podjęciu świadomej decyzji inwestycyjnej, jak m.in.: Indeks Długości Spódniczek, Indeks Szminek, Indeks Krawatów, Indeks Aspiryny czy tzw. Hot Waitress Economic Index.

Niewątpliwym atutem tej pozycji jest prosty, czytelny i precyzyjny język, dzięki któremu każde zjawisko jest opisywane w sposób zrozumiały także dla mniej zaawansowanych inwestorów. „Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki” pełen jest również praktycznych przykładów z polskiego parkietu – w tym wiele tzw. głośnych przypadków, które autor przedstawia z całkowicie nowej strony. Dzięki temu czytelnicy jeszcze precyzyjniej są w stanie odnieść teorię do praktycznych przykładów. Nie znajdziemy tutaj suchych informacji czy czysto filozoficznych rozważań. Paweł Zaremba-Śmietański wychodzi bowiem z założenia, że „Od wiedzy ważniejsze są (…) odporność psychiczna, odwaga, niezależność myślenia oraz dyscyplina inwestycyjna”.