Polacy emerytalnymi sceptykami

Polacy emerytalnymi sceptykami

Powracamy do tematu emerytur. Wiemy, że o godziwe emerytury będzie trudno, a mimo to, mało kto w Polsce oszczędza na starość. Obraz polskich emerytur nie wygląda kolorowo.

Mniej więcej co trzeciemu Polakowi emerytura kojarzy się z ubóstwem– wynika z raportu „Zmiana oblicza emerytur” opracowanego przez Aegon. Skoro zdajemy sobie sprawę ze słabości systemu emerytalnego i tego, że po zakończeniu pracy zawodowej standard życia znacznie się obniży, to powinniśmy próbować temu zapobiec, prawda? Jeśli sądzicie, że Polacy oszczędzają na emeryturę to jesteście niestety w błędzie. Ze statystyk wynika, że siedmiu na dziesięciu Polaków nie ma alternatywy dla państwowej emerytury.

Aegon opracował specjalny wskaźnik pokazujący to, jak obywatele danego kraju są przygotowani do emerytury. Indeks Przygotowania Emerytalnego dla Polski spadł z 4,96 do 4,63 w 10-punktowej skali. Jak to wygląda na tle innych krajów? Ano nieciekawie, bo okazuje się, że gorzej jest tylko w Japonii i Hiszpanii.

Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne nie tylko dla osób, którym do tego już blisko, ale i dla młodszych. Trzech na czterech respondentów Aegona uważa, że sytuacja emerytalna przyszłych pokoleń będzie gorsza niż obecnych emerytów. W jasnym świetle przyszłość widzi zaledwie 7 proc. osób. Tym bardziej więc młodzi ludzie powinni jak najwcześniej zacząć myśleć o przejściu na emeryturę.

Celem większości osób przechodzących na emeryturę jest utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Ale aż 85 proc. Polaków nie wierzy, że tak się stanie, a zaledwie jeden na stu jest pewien, że na emeryturze uda mu się utrzymać satysfakcjonujący poziom życia. Tylko jeden na stu ma absolutną pewność, że po przejściu na emeryturę będzie mu się dobrze żyło. Podobny pesymizm przejawiają jeszcze tylko Węgrzy, mieszkańcy pozostałych krajów emerytalną przyszłość widzą w dużo lepszych barwach.

Mamy więc sytuację w której mało kto ma zabezpieczenie emerytalne i nie bardzo możemy wierzyć w emerytury państwowe. Co robią z tym Polacy? Niewiele. 61 proc. z nas nie ma żadnego planu emerytalnego – nie wie, jak będą wyglądać ich finanse na emeryturze. Czary goryczy dopełnia fakt, że regularnie na emeryturę oszczędza zaledwie co czwarta osoba.

A Wy, jak zabezpieczacie swoją przyszłość? Kupujecie nieruchomości? Zakładacie lokaty? A może korzystacie z gotowych planów oszczędnościowych?