Emerytura dla przedsiębiorcy

Emerytura dla przedsiębiorcy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma co liczyć na emeryturę z ZUS-u. Jeśli chcesz mieć spokojną starość, musisz zadbać o to samodzielnie.

Bez względu na wszystko, każdy przedsiębiorca musi co miesiąc odprowadzać składki ZUS. Nawet jeśli kontrahenci nie uiszczą faktur, a sprzedawcy nie sprzedadzą niczego, to ZUS i tak opłacić trzeba. Niektórym zdarzają się miesiące, w których zarobku jest mniej niż wynoszą składki, ale zapłacić je trzeba.

Regularnie co miesiąc przelewamy na konto ZUS-u duże kilkaset złotych w nadziei, że coś z tego będzie. Bo przecież systematyczność w oszczędzaniu to podstawa, a tutaj odkładamy pieniądze dokładnie co miesiąc, co powinno przynieść efekt w postaci wysokiej emerytury. Tak jednak nie jest. Emerytura dla przedsiębiorcy będzie w wielu przypadkach niższa od tej, którą otrzyma osoba na etacie.

Ale nawet jeśli firma działa świetnie i przynosi wysokie zyski, emerytura będzie tak samo niska, bo mało kto chce płacić wyższe składki. Nie będzie dla Was chyba niespodzianką, jeśli postawimy tezę, że o emeryturę zadbać musicie sami.

Tylko i wyłącznie samodzielne odkładanie pieniędzy jest w stanie zapewnić Wam godziwy żywot po zakończeniu okresu aktywności zawodowej. Pamiętajcie też o jednej ważnej zasadzie: im wcześniej rozpoczniecie oszczędzanie na emeryturę, tym lepiej, bo działać będzie opisywany przez nas już kilka razy tzw. procent składany. Taki krok pozwoli Wam na uniknięcie drastycznego obniżenia poziomu życia po przejściu na emeryturę. W najgorszej sytuacji są osoby, których firma odnosi sukces. Tu bowiem obniżka będzie największa. Wyobraźcie sobie, że zarabiacie kilkanaście tys. zł miesięcznie, a po przejściu na emeryturę musicie utrzymać się za 800 zł.

Rozwiązaniem byłoby dobrowolne płacenie wyższych składek ZUS-owskich w okresie gdy firma przynosi dobre wyniki. Lepiej jednak samodzielnie odkładać. Można wybrać któryś z dostępnych na rynku programów regularnego oszczędzania – wtedy jedyne co musimy robić to każdego miesiąca przelać odpowiednią kwotę. Bardziej świadomi inwestorzy mogą samodzielnie i aktywnie obracać funduszami inwestycyjnymi, czy innymi instrumentami finansowymi. Najważniejsze jednak jest, by nie siedzieć z założonymi rękoma.