Jaką nieruchomość kupić na wynajem cz. 1 – mieszkanie dla studenta

 

Jaką nieruchomość kupić na wynajem cz.

Plan jest prosty: kupić nieruchomość, wynająć ją i zarabiać. Ale jak wybrać taką nieruchomość, by stopa zwrotu była najwyższa? 

Wybór lokalu ma ogromne znaczenie jeśli chcemy kupić nieruchomość przeznaczoną wynajem.
Na początek należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak wygląda grupa potencjalnych klientów naszego lokalu? Chcemy wynajmować go studentom, rodzinie z dziećmi, a może firmie?

W pierwszym odcinku serii zajmijmy się studentami, bo jesień to okres wzmożonego ruchu
na rynku wynajmu w tej kategorii. Jakiego mieszkania szukają studenci? Najważniejsza w ich przypadku jest odpowiednia kombinacja korzystnej lokalizacji i niskiej ceny.

Korzystna lokalizacja to zwykle okolice uczelni lub centrum miasta lub ewentualnie obszary doskonale z tymi miejscami skomunikowane. Idealne miejsce na mieszkanie dla studentów położone jest na trasie komunikacji miejskiej pomiędzy kampusem a rozrywkowym centrum miasta. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że każda uczelnia umiejscowiona jest gdzieś indziej i dobrze znaleźć mieszkanie dobrze skomunikowane z kilkoma ośrodkami – w ten sposób zwiększamy swoje szanse na znalezienie klientów.

Dla młodych ludzi dobra cena to korzystna cena, warto więc poszukać kompromisu pomiędzy własnym zyskiem a atrakcyjnością naszego lokalu na tle całego rynku. W przypadku studentów niezbędne w mieszkaniu jest szybkie łącze internetowe, ale w ramach kompromisu wielu z nich zaakceptuje nieco niższy standard wyposażenia mieszkania – używane meble czy kuchenka sprzed lat (byle sprawna) nie będą problemem.

Mówi się, że kupuje się metry kwadratowe, a wynajmuje pokoje, szukając mieszkania dla studentów zwróćmy więc na to uwagę. Lepiej, by 50-metrowe mieszkanie miało trzy, a nie dwa pokoje. W ten sposób zwiększamy swoją szansę na znalezienie większej liczby najemców.