Jak oszczędzać gdy ledwie starcza na chleb?

Jak oszczędzać

Według szacunków Forum Obywatelskiego Rozwoju nawet 1,5 mln ludzi w Polsce pracuje za minimalną pensję, czyli 1600 zł brutto. To może być nawet co dziesiąty zatrudniony.

Wydawać by się mogło, że przy takich zarobkach planowanie domowego budżetu to fikcja, a życie to właściwie trwanie od pierwszego do pierwszego i zastanawianie się, czy starczy na opłacenie najważniejszych rachunków.

Każdy może oszczędzać

Ale także w takiej (a może właśnie szczególnie w takiej) sytuacji warto pomyśleć o kontroli i planowaniu domowego budżetu. Już kiedyś pisaliśmy Wam, że oszczędzać może każdy, trzeba tylko chcieć i zdania nie zmieniamy. Oczywiście inaczej wyglądać będzie domowy budżet krezusa, a inaczej kogoś, kto zarabia minimalną krajową, ale pewne cechy wspólne są.

Przede wszystkim należy zacząć od kontroli domowego budżetu. Ilu z Was zadaje sobie co miesiąc to samo pytanie: gdzie rozpłynęła się moja pensja? Uzyskanie odpowiedzi na nie jest ekstremalnie trudne. Trzeba po prostu odnotowywać każdą wydaną złotówkę. Na początku będzie to zadanie trudne, ale początki nigdy nie są łatwe. Sposobów na kontrolę wydatków jest kilka. Można robić to analogowo (w tabelkach w notesie), ale można cyfrowo, np. w formie arkusza kalkulacyjnego. Jeśli nie wiecie jak zacząć to specjalnie dla Was publikujemy plik z przykładowym domowym budżetem. Wystarczy dopasować kategorie wydatków do siebie i do dzieła. Plik możecie ściągnąć stąd.

Ciąć koszty

Gdy już zobaczymy, którędy ucieka nam najwięcej pieniędzy, można zabrać się za uszczelnianie tego pojemnika, by wycieków było jak najmniej. Oszczędności szukać można niemal w każdej dziedzinie życia. Począwszy od transportu (rower czy komunikacja miejska wypadają taniej niż samochód, a bilet kwartalny kosztuje mniej niż trzy miesięczne), poprzez rachunki za prąd (o czym już pisaliśmy, wodę (o czym pisali inni i tak dalej. Pamiętajcie, że kupując pakiet usług (np. telefon, internet i telewizja) najczęściej zapłacicie mniej niż za każdą usługę oddzielnie, a telefon stacjonarny to właściwie już przeżytek i spokojnie można się obyć bez niego.

Sporo kosztuje utrzymanie i wychowanie dzieci. Nie bójmy się jednak używanych ubrań (i tak będą szybko za małe!), podręczników czy zabawek. Zobaczcie, jak wygląda struktura budżetu przeciętnej polskiej rodziny. Jeśli w Waszym przypadku któraś z kategorii pochłania znacznie więcej niż średnia, warto się jej przyjrzeć i poszukać oszczędności.