Pięć przykazań kredytowych na święta

Pięć przykazań kredytowych na święta

Zbliżają się święta – okres żniw dla banków, które udzielają kredytów konsumpcyjnych. Praktycznie każdego miesiąca wartość zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu pożyczek gotówkowych rośnie o ok. 3 mld złotych. Warto zachować zdrowy rozsądek i trzymać się kilku podstawowych zasad. Poradnik Inwestowania prezentuje pięć przykazań, do których stosowanie się pomoże Wam uniknąć problemów.

 

1) Jeśli naprawdę potrzebujesz kredytu, sprawdź ofertę co najmniej kilku banków. Mając ogląd rynku łatwiej wybierzesz pożyczkę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Przed wyjściem z domu możesz przeprowadzić wstępny research w internecie.

2) Analizując koszty kredytu zwracaj uwagę nie tylko na kwotę miesięcznej raty. Przy rozłożeniu pożyczki na kilka lat może ona wydawać się niska. Zsumuj wszystkie raty, dodaj opłaty wstępne i obowiązkowe ubezpieczenia i porównaj to do kwoty, którą otrzymasz od banku. Dopiero wtedy widać, ile rzeczywiście będzie Cię kredyt kosztował. Jeśli w skali roku wyjdzie to więcej niż 15-20 proc. to od takiego kredytu lepiej trzymać się z daleka.

3) Zwracaj uwagę na szczegóły. Czy data (dzień) spłaty raty jest dla Ciebie dogodna? Czy bank ma przygotowane rozwiązanie na sytuację, w której będziesz mieć problem ze spłatą? Jak wygląda ubezpieczenie, które musisz obowiązkowo kupić? Czy jest ono rzeczywiście ubezpieczeniem, czy tylko dodatkowym kosztem?

4) Firmy pożyczkowe (nie banki) są jedynym rozwiązaniem dla niektórych osób i wcale nie jest powiedziane, że są złą opcją (choć często wiąże się to niestety z bardzo wysokim oprocentowaniem). Ale uwaga, nie wpłacaj opłaty przygotowawczej, bo jeśli pożyczki nie dostaniesz, prowizja przepadnie. Lepiej poszukać takiej oferty, w której koszty ponosi się dopiero po udzieleniu pożyczki. Dokładnie przeczytaj umowę i zapoznaj się z harmonogramem spłat.

5) Zaciągnij kredyt na najmniejszą niezbędną kwotę. Święta to czas, gdy łatwo ulegamy impulsom, a bankowi sprzedawcy stosują psychologiczne sztuczki mające zachęcić Cię do zaciągnięcia większego kredytu. Dokładnie policz, ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujesz i pożycz taką kwotę. Weź pod uwagę fakt, że Twoja sytuacja może ulec pogorszeniu, czy wtedy dasz radę spłacać zadłużenie?

A najlepiej nie pożyczaj w ogóle. Pamiętaj, że najlepszy kredyt to żaden kredyt!