Jak zacząć inwestować pieniądze?

Jak zacząć inwestować pieniądze?

Nasza sytuacja jako przyszłych emerytów wygląda coraz gorzej i nie da się ukryć, że jedynym wyjściem jest wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zatroszczyć się o to,
by mieć z czego żyć na starość. Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić? Podpowiadamy, jak
w trzech krokach zacząć inwestować.

Uporządkuj budżet domowy

Banalną podstawą inwestowania jest to, by mieć nadwyżki przychodów nad wydatkami, czyli inaczej ujmując: by wychodzić na plus. Nie sposób bowiem inwestować gdy każdego miesiąca będziemy na minusie. Pierwszym krokiem będzie więc analiza domowego budżetu. Aby móc go analizować, trzeba najpierw go poznać. Polecamy tu prosty arkusz kalkulacyjny (tu przygotowany przez nas przykładowy plik), w którym wpisywać będziecie wszystkie swoje przychody i wydatki. Już po kilku miesiącach zobaczysz jak to wygląda.

Wyjdź na plus

Gdy analiza domowego budżetu pokaże, że częściej wychodzisz na minus niż na plus, trzeba coś z tym zrobić. Przyjrzyj się wydatkom i poszukaj oszczędności. Może warto zacząć wydawać mniej na prąd czy paliwo. Innym wyjściem jest poszukanie dodatkowych źródeł dochodu. Korepetycje, wyprzedaż niepotrzebnych staroci, rękodzieło czy korzystanie z programów lojalnościowych i cash-back – sposobów na to trochę jest.

Spłać długi

Pamiętaj, że spłacając kredyt ponosisz koszty odsetek. Czasem warto się spiąć i spłacić kredyt przed czasem, by nie ponosić kosztów z tego tytułu. Taki krok bardzo korzystnie wpłynie na budżet domowy i ułatwi rozpoczęcie inwestowania. Oczywiście trudno jest spłacić kredyt hipoteczny, bo jego kwota jest zwykle bardzo wysoka, ale niewielkich pożyczek gotówkowych czy ratalnych warto się pozbyć.

Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa

Masz więc w miarę uporządkowany budżet domowy, masz nadwyżki przychodów nad kosztami i spłaciłeś kredyt. Jeśli chcesz inwestować, musisz najpierw zabezpieczyć swoją przyszłość, więc zacznij oszczędzać. Zgromadź taki zapas bezpiecznie ulokowanego kapitału (depozyty, obligacje, nieruchomości), by w razie czego wystarczył Ci na kilka miesięcy życia. Jeśli analiza budżetu domowego pokazała, że miesięcznie wydajesz 3500 zł, minimalny poziom poduszki bezpieczeństwa to ok. 10 tys. zł.

Zdobądź wiedzę

Pora na rozpoczęcie inwestowania. Nie da się tego zrobić po omacku, zacznij więc się uczyć. Wiele domów maklerskich i platform inwestycyjnych oferuje konta demonstracyjne, na których można poznać zasady działające na rynku. Spróbuj tego, ale pamiętaj, że to tylko zabawa, która nijak ma się do prawdziwego inwestowania.

Doskonałym sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie. Zarówno książek, jak i blogów, bo wiele z nich prezentuje bardzo wysoki merytoryczny poziom. Pamiętaj, że nikt za darmo nie da Ci informacji o tym, w które instrumenty finansowe najlepiej zainwestować. szukaj więc wskazówek i sposobów na to, by samodzielnie takie instrumenty znaleźć.