Gdzie szukać kredytów Mieszkanie dla Młodych?

Gdzie szukać kredytów Mieszkanie dla Młodych

Choć wnioski o kredyty hipoteczne z rządowymi dopłatami Mieszkanie dla Młodych można już składać od początku roku, w wielu bankach wciąż jeszcze nie ma takiej opcji. Dlaczego i kiedy może się ona pojawić? Odpowiadamy.

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie mogą otrzymać od skarbu państwa 10 do 20 proc. wartości kupowanego mieszkania. Oczywiście dopłaty nie będą przysługiwać wszystkim, a tylko tym, którzy spełnią warunki ustawy. Przede wszystkim program „Mieszkanie dla Młodych” jest dla młodych, a tych ustawa definiuje jako maksymalnie 35-latków. Na dodatek, by ubiegać się o pomoc nie można wcześniej być właścicielem nieruchomości mieszkalnej.

Dopłaty otrzymać będą mogli kredytobiorcy kupujący mieszkanie o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych (o 10 mkw więcej dla osób/rodzin z trójką dzieci). Ważne jednak, że mieszkanie musi być kupione od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym.

W mailach do Poradnika Inwestowania coraz częściej pytacie, gdzie szukać takiego kredytu, bo w Waszym banku Mieszkania dla Młodych jeszcze nie ma. Spokojnie, zachowajcie cierpliwość. Aby bank mógł oferować kredyty MdM musi najpierw podpisać z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jest swego rodzaju opiekunem programu) umowę, a to wymaga trochę pracy. Trzeba przygotować wzory umów, procedur itd.

Dajcie bankom trochę czasu, przewidujemy, że do końca pierwszego kwartału MdM w swojej ofercie będzie mieć co najmniej 7-8 instytucji. Jeśli macie już upatrzone mieszkanie to warto wiedzieć, że możecie już podpisać umowę przedwstępną, czyli deweloperską. Pamiętajcie jednak, że umowa taka musi zawierać termin przeniesienia na nabywcę prawa własności, a ze względu na to, że nie wiadomo jeszcze, kiedy znajdziecie kredyt, zadbajcie, by data była dość odległa. W między czasie można też zbierać niezbędne dokumenty i przygotowywać się do składania wniosku kredytowego.