Pięć postanowień noworocznych dotyczących oszczędzania

Pięć postanowień noworocznych dotyczących oszczędzania

Początek roku to czas podejmowania postanowień, które mają odmienić życie. Może to dotyczyć wielu dziedzin życia, ale skupmy się na tych związanych z finansami. Poradnik Inwestowania podpowiada, jakie zrobić postanowienia, by bez obniżania standardu życia mieć więcej pieniędzy.

 

1) Będę robić listę zakupów

Niby wszyscy o tym wiedzą, ale nadal mało kto chodzi od supermarketu z listą zakupów. Dobrze przygotowana lista sprawi, że kupisz tylko to, co jest rzeczywiście niezbędne. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kartki i ołówka, pomyśl o aplikacji na telefon, która zastąpi analogowe rozwiązania.

2) Będę kontrolować domowy budżet

Tylko dokładne spisywanie wszystkich wydatków i przychodów pozwoli Wam na zdobycie wiedzy o tym, ile pieniędzy i na co wydajecie. Można robić to w arkuszu kalkulacyjnym, można w zeszycie, a można w telefonie, najważniejsza jest systematyka i rzetelność. Potem można zacząć szukać oszczędności, czyli miejsc, w których jesteśmy w stanie wydawać mniej.

3) Będę oszczędzać prąd i wodę

W łazience kapiący kran, w sypialni ładowarka do telefonu na stałe włączona do kontaktu, a w salonie telewizor w trybie stand-by. Dodajmy do tego włączanie pralki, gdy jest w niej zaledwie kilka rzeczy, nieefektywnie działającą lodówkę i światło świecące się w pustej kuchni przez pół wieczoru – w efekcie rachunki rosną o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W ten sposób w ciągu roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

4) Poszukam dodatkowych pieniędzy

W ciężkich czasach o podwyżkę jest trudno, ale może warto zrobić coś z wolnym czasem? Masz jakąś umiejętność, którą inni chcieliby posiąść? Ucz ich! Masz kolekcję płyt z młodości, do których na pewno nigdy nie wrócisz? Sprzedaj je. To, że pieniądze leżą na chodniku nie jest banałem, trzeba tylko otworzyć oczy i się po nie schylić.

5) Będę regularnie oszczędzać

Wystarczy 50 zł miesięcznie. A może jednak znajdzie się stówka? Jeśli zaoszczędzisz na rachunkach, wydasz mniej na zakupy i znajdziesz dodatkowe środki, będziesz w stanie miesięcznie odkładać nawet 200 zł. Pamiętaj, że najważniejsza w oszczędzaniu jest regularność.