Początek roku to czas podejmowania postanowień, które mają odmienić życie. Może to dotyczyć wielu dziedzin życia, ale skupmy się na tych związanych z finansami. Poradnik Inwestowania podpowiada, jakie zrobić postanowienia, by bez obniżania standardu życia mieć więcej pieniędzy.
1) Będę robić listę zakupów
Niby wszyscy o tym wiedzą, ale nadal mało kto chodzi od supermarketu z listą zakupów. Dobrze przygotowana lista sprawi, że kupisz tylko to, co jest rzeczywiście niezbędne. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kartki i ołówka, pomyśl o aplikacji na telefon, która zastąpi analogowe rozwiązania.
2) Będę kontrolować domowy budżet
Tylko dokładne spisywanie wszystkich wydatków i przychodów pozwoli Wam na zdobycie wiedzy o tym, ile pieniędzy i na co wydajecie. Można robić to w arkuszu kalkulacyjnym, można w zeszycie, a można w telefonie, najważniejsza jest systematyka i rzetelność. Potem można zacząć szukać oszczędności, czyli miejsc, w których jesteśmy w stanie wydawać mniej.
3) Będę oszczędzać prąd i wodę
W łazience kapiący kran, w sypialni ładowarka do telefonu na stałe włączona do kontaktu, a w salonie telewizor w trybie stand-by. Dodajmy do tego włączanie pralki, gdy jest w niej zaledwie kilka rzeczy, nieefektywnie działającą lodówkę i światło świecące się w pustej kuchni przez pół wieczoru – w efekcie rachunki rosną o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W ten sposób w ciągu roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
4) Poszukam dodatkowych pieniędzy
W ciężkich czasach o podwyżkę jest trudno, ale może warto zrobić coś z wolnym czasem? Masz jakąś umiejętność, którą inni chcieliby posiąść? Ucz ich! Masz kolekcję płyt z młodości, do których na pewno nigdy nie wrócisz? Sprzedaj je. To, że pieniądze leżą na chodniku nie jest banałem, trzeba tylko otworzyć oczy i się po nie schylić.
5) Będę regularnie oszczędzać
Wystarczy 50 zł miesięcznie. A może jednak znajdzie się stówka? Jeśli zaoszczędzisz na rachunkach, wydasz mniej na zakupy i znajdziesz dodatkowe środki, będziesz w stanie miesięcznie odkładać nawet 200 zł. Pamiętaj, że najważniejsza w oszczędzaniu jest regularność.