Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Kupując mieszkanie na kredyt zwracajcie uwagę nie tylko na podstawowe parametry (prowizja, oprocentowanie), ale i na dodatkowe koszty, bo mogą one mocno uszczuplić Wasze portfele!

Już na początku, płacąc pierwszą ratę zauważycie, że jest ona wyższa niż docelowo miała być. Nie, stopy procentowe nie wzrosły, ale ponosicie koszt tak zwanego ubezpieczenia pomostowego. Jest to ubezpieczenie, które trzeba opłacać do chwili gdy do banku trafi prawomocny wpis do księgi wieczystej. Bank zabezpiecza się w ten sposób przed ryzykiem niespłacania kredytu do czasu, gdy jego wpis trafi do księgi wieczystej. W przypadku problemów klienta, kredyt spłacać będzie towarzystwo ubezpieczeniowe. Bank zabezpiecza więc swoje interesy za pieniądze klienta.

Warto jednak wiedzieć, że zabezpieczenie interesów kredytobiorcy jest tu pozorne, bo w razie czego, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie się od klienta domagać zwrotu poniesionych kosztów.

Ubezpieczenie pomostowe pobierane jest w Polsce na dwa sposoby: albo jako jednorazowa płatność (jakiś mały procent wartości kredytu), albo jako podwyższona do czasu wpisu do hipoteki marża. Przy czym drugie rozwiązanie jest na naszym rynku popularniejsze. Podwyżka to najczęściej 1-1,5 punktu procentowego, ale bywa i nieco więcej.

Jaki to koszt dla klienta? Poradnik Inwestowania to dla Was policzył. W obecnych warunkach (średnie oprocentowanie kredytu na poziomie 4,4 proc.) dla kredytu na kwotę 200 tys zł na 25 lat podniesienie marży o 1 p.p. oznacza wzrost miesięcznej raty o 116 zł, a marża wyższa o 1,5 p.p. to miesięczna rata wyższa o 176 zł.

Warto więc trzymać kciuki za to, by wpis szybko pojawił się w KW, a potem zrobić wszystko, by informacja ta jak najszybciej dotarła do banku. Zwykle na wpis do hipoteki trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, przygotujcie się więc na to, że na początku Wasza rata kredytowa będzie wyższa.