Co zrobić z kredytem przy rozwodzie?

Co zrobić z kredytem przy rozwodzie

Rozwód czy rozstanie to mało przyjemne wydarzenia, jeszcze mniej ciekawie robi się, gdy para zaciągnęła wspólnie kredyt hipoteczny. Podpowiadamy co zrobić, by operacja rozstania przebiegła możliwie jak najmniej skomplikowanie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że każdego roku w Polsce rozwodzi się 65-70 tys. małżeństw. Niestety, wiele z nich ma zaciągnięte wspólnie kredyty i nie wiedzą, jak sobie z tym fantem poradzić. W mailach do Poradnika Inwestowania pytacie, co zrobić w tego rodzaju sytuacji. Odpowiadamy.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że małżeństwo to nie tylko przysięga miłości i wierności, ale także zobowiązanie prawne. Od chwili ślubu, jeśli małżonkowie nie zastrzegą inaczej, mają wspólne dochody i zobowiązania. Ale z punktu widzenia banku udzielającego kredyt (np. mieszkaniowy) nie ma większego znaczenia, czy kredytobiorcy są małżeństwem, czy tylko parą. Wspólne mieszkanie można kupić bez ślubu, wówczas oboje są współkredytobiorcami i będą nimi nawet jeśli dojdzie do rozstania.

Sam akt rozwodu czy rozstania nie ma wpływu na umowę kredytową, jaką bank zawarł z dwojgiem osób. Można się rozstać, ale nadal wspólnie spłacać kredyt. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt komfortowe i warto coś tym zrobić.

Zacząć należy od tego, że małżonkowie muszą między sobą ustalić, co chcą zrobić. Najczęściej przyjmowane jest rozwiązanie najprostsze: małżonkowie umawiają się, że jedno z nich przejmie cały kredyt, przy czym warto wiedzieć, że porozumienie takie wymaga także zgody banku. Ten bowiem musi najpierw zbadać zdolność kredytową osoby przejmującej zadłużenie i zaakceptować ją. Jeśli bank wyrazi zgodę, podpisany zostanie aneks do umowy kredytowej i jedno z małżonków zostanie „wypisane” z umowy. W przypadku braku zdolności kredytowej można posiłkować się dochodami bliskich (np. rodziców lub nowego partnera).

Ale samo przejęcie kredytu nie oznacza przejęcia nieruchomości, na zakup której został on zaciągnięty. Tu można np. odsprzedać byłemu małżonkowi swoje udziały w mieszkaniu. Wówczas rozwiązany zostanie zarówno problem kredytu, jak i własności nieruchomości.

Innym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu oraz podzielenie się pieniędzmi, które zostaną. Tu jednak, w przypadku kredytów walutowych, może zdarzyć się tak, ze kwota ze sprzedaży mieszkania nie starczy na spłatę kredytu. Każdy przypadek powinien więc być rozpatrzony indywidualnie.