Nie wszystko złoto, czyli ciekawostki o złotym kruszcu

Nie wszystko złoto, czyli ciekawostki o złotym kruszcu

W ilu to filmach oglądaliśmy wynoszone torbami sztabki złota? Niestety, takie obrazy to bujda jak się patrzy, nawet największy siłacz miałby problem z uniesieniem dwóch toreb wypełnionych złotem. Poradnik Inwestowania przedstawia ciekawostki o złocie, dzięki którym nie dacie się nabrać na takie numery.

 

– Złoto jest ciężkim metalem – jego gęstość wynosi niecałe 20 g/cm3, co oznacza, że złoty sześcian o wymiarach 20x20x20 cm ważyłby ponad 115 kilogramów! Największa sztabka złota na świecie waży 250 kg i ma wymiary 19,5cmx40,5cmx16cm – obejrzeć można ją w japońskim Muzeum Złota w mieście Izu.

– Gdyby ktoś wytopił z czystego złota sztabkę ważącą tonę, byłaby ona sześcianem o bokach 37 cm. Metr sześcienny tego kruszcu waży niespełna 20 ton.

– Złoto jest bardzo plastycznym metalem. Jeden gram złota może zostać rozpłaszczony na arkusz o powierzchnie metra kwadratowego. Można go tak rozbić, że będzie półprzeźroczysty, a przechodzące przez niego światło będzie zielono-niebieskie (złoto odbija żółte i czerwone światło).

– Największa część ze światowych zasobów wydobytego złota znajduje się w Indiach i ma postać biżuterii.

– Złoto to nie tylko ozdoba – służy przede wszystkim w wielu gałęziach przemysłu, ale ma i zastosowania w farmaceutyce, jest także cenionym produktem inwestycyjnym – w ostatnich latach kilkakrotnie jego cena rosła o kilkadziesiąt procent w ciągu 12 miesięcy.

– Największe złoża złota znajdują się w RPA i USA (Kalifornia, Kolorado i Alaska). Na dalszych miejscach są Kanada, Rosja, Ghana, Zimbabwe i Australia.

– Polskie złoża złota mają około 100 ton.

– Ostatnią polską kopalnię złota (w Złotym Stoku) zamknięto w 1961 roku. Od średniowiecza wydobyto tam ok 16 ton czystego złota.

– Obecnie w kopalni znajduje się Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

– Najczystsza próba złota to złoto 24-karatowe, w którym z definicji jest 1000 gramów złota w 1000 gramów. W rzeczywistości 24-karatowe ma częściej od 999 do 999,9 gramów złota w 1000 gramów.

 

Najwięksi wydobywcy złota (w tonach)
Chiny 370
Australia 250
Stany Zjednoczone 230
Rosja 205
Republika Południowej Afryki 170