Jak oszczędzić na ogrzewaniu

Jak oszczędzić na ogrzewaniu

Za oknem wiosna, to dobry czas by znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nie chodzi jednak tylko o skręcenie grzejników, prostymi sposobami można oszczędzić nawet 1/3.

Największy efekt jeśli chodzi o zmianę wysokości rachunków za ogrzewanie przyniesie termomodernizacja mieszkania lub domu. Docieplenie ścian, uszczelnienie najsłabszych ogniw i wymiana okien to jednak inwestycje wymagające wysokich nakładów. Poradnik Inwestowania podpowiada jak obniżyć koszty bez tego typu nakładów.

I nie chodzi bynajmniej o to, by marznąć we własnym mieszkaniu, a raczej o to, by jak najmniej ciepła uciekało na zewnątrz, bo energia włożona w ogrzewanie jest wówczas marnotrawiona. Słabym ogniwem są tutaj okna, przez które ucieka wiele energii. Warto więc zadbać o to, by były szczelne (uszczelki to nakład nie wyższy niż kilkadziesiąt złotych), a gdy na zewnątrz jest zmrok – zasłonięte. Zasłony czy rolety to po prostu dodatkowa bariera dla ciepła.

Z kolei warto dopilnować, by grzejniki były odsłonięte i ciepłe powietrze przez nie generowane mogło rozprzestrzeniać się na całe pomieszczenie. W wielu mieszkaniach widać grzejniki zasłonięte obudowami lub ciężkimi zasłonami, nie jest to dobry pomysł. Za kilkadziesiąt złotych można kupić specjalne folie odbijające ciepło, które instaluje się pomiędzy grzejnikiem, a ścianą zewnętrzną. Folia taka ogranicza straty ciepła.

 

[box style=”0″]

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie:

– zadbaj o szczelność okien;

– zasłaniaj okna po zmierzchu;

– udrożnij przepływ ciepłego powietrza od grzejników;

– różnicuj temperaturę w pomieszczeniach (w łazience powinno być ciepło, ale w sypialni nie musi);

– obniżaj temperaturę na czas nieobecności domowników

[/box]

 

Duże oszczędności można mieć w przypadku zakręcenia grzejników na czas dłuższego wyjazdu. Wyjazd na narty to czas, w którym w mieszkaniu nie musi być ciepło. Im nieobecność dłuższa, tym bardziej opłaca się obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Niektórzy radzą nawet lekkie obniżenie temperatury na czas nieobecności domowników w ciągu dnia.

Przy oszczędzaniu energii cieplnej nie można jednak zapominać, że najważniejszy jest komfort i zdrowie mieszkańców. Należy więc temperaturę dostosować do domowników i pamiętać o wietrzeniu mieszkania.