Kredyt przy umowie śmieciowej

Kredyt przy umowie śmieciowej

Pracujesz na umowę o dzieło lub zlecenia i boisz się, że nie dostaniesz kredytu hipotecznego? Nie jesteś na straconej pozycji, ale bułka z masłem to to nie będzie.

 

Na początek trzeba postawić jasno sprawę: tzw. „umowy śmieciowe” nie przekreślają Waszych szans na otrzymanie kredytu mieszkaniowego. Chodzi o umowy cywilnoprawne, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenie. W rzeczywistości bywa tak, że osoby z tego typu dokumentami mają łatwiej niż ci prowadzący działalność gospodarczą. A niby państwo ma ułatwiać przedsiębiorcom życie…

Banki mają do tego rodzaju klientów bardzo zróżnicowane podejście. Jedne traktują je tak samo jak „etatowców”, inne wrzucają do worka z przedsiębiorcami, a jeszcze inne… nie za bardzo są w ogóle zainteresowane udzieleniem kredytu.

Z punktu widzenia potencjalnego kredytobiorcy niezwykle istotne jest to, jak bank liczy zdolność kredytową. I to trzeba sprawdzić najpierw, bo niektóre banki biorą pod uwagę koszt uzyskania przychodu jaki stosuje się przy rozliczeniu podatku (50 proc. dla umów z przeniesieniem prawa autorskiego), a to oznacza niższą zdolność kredytową. Inne z kolei przyjmują zryczałtowane 20 proc. kosztów, przyjmują oświadczenie klienta lub patrzą po prostu na to, ile pieniędzy wpływa na konto.

W najbardziej liberalnych bankach jedyna różnica pomiędzy klientem z etatem, a takim, który ma umowę cywilnoprawną jest taka, że może być wymagany nieco dłuższy staż pracy w obecnym charakterze (np. 6 mies.). W innych instytucjach okres wymaganego zatrudnienia jest taki sam jak niezbędny czas prowadzenia działalności gospodarczej, a to zwykle 12 lub nawet 24 miesiące. Ułatwieniem w stosunku do przedsiębiorców jest za to brak wymagania zaświadczeń o niezaleganiu składek ZUS czy podatków w US.

Jak widzicie, podejście banków jest bardzo zróżnicowane. Zanim złożycie wniosek kredytowy warto więc poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert wielu banków, bo w zależności od Waszej sytuacji może okazać się, że najlepsza będzie propozycja różnych instytucji.