Pięć sposobów na obniżenie bankowych opłat

Pięć sposobów na obniżenie bankowych opłat

Bezwarunkowo darmowe konto bankowe to coraz częściej rzadkość. Ale nie oznacza to, że za rachunek trzeba płacić. Istnieją sposoby na to, by prowizje obniżyć, a nawet całkowicie ich uniknąć.

1) Korzystaj z bankowości internetowej

Dla banku użytkownik korzystający z usług on-line jest tańszy w utrzymaniu niż taki, który przychodzi do oddziału, nic więc dziwnego, że opłaty za prowadzenie konta internetowego
są niższe. Podobnie wygląda to z prowizjami za przelewy i inne czynności.

2) Wybieraj swoje bankomaty

Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu potrafi znacząco podnieść koszty korzystania z banku, ale w wielu bankach można to robić bezpłatnie. Zwykle bank bez prowizji udostępnia własną sieć urządzeń, a często także sieć innego wybranego banku. Sprawdź więc, które bankomaty są dla Ciebie darmowe i korzystaj tylko z nich.

3) Bądź aktywnym klientem

Banki nie lubią martwych dusz. Statystyka w postaci rekordowej liczby prowadzonych rachunków czy wydanych kart je nie kręci. Instytucje starają się więc aktywizować klientów.
W wielu bankach mamy więc na przykład darmową kartę płatniczą pod warunkiem skorzystania z niej co najmniej trzy razy w miesiącu.

4) Wybieraj tylko potrzebne produkty

Bank chętnie otworzy Ci kredyt odnawialny, zaproponuje kilka kart kredytowych i sprzeda jeszcze ubezpieczenie. Robi to, bo chce zarobić. Wybieraj więc tylko te produkty, które rzeczywiście są Ci potrzebne. Karta kredytowa to wygodne narzędzie, ale tylko pod warunkiem rozsądnego z niej korzystania. Dwie czy trzy karty to najczęściej zbędny wydatek. Wybierając kartę zwróć uwagę na możliwe dodatkowe korzyści. W niektórych ofertach korzystając z plastiku można zbierać mile lub punkty, w innych zaś dostaniemy w gratisie ubezpieczenie.

5) Lojalność nie popłaca

Niestety, banki rzadko dbają o tych klientów, którzy są z nimi od lat. Dla nowych często szykują bonusy i prezenty, ale osoba która od lat korzysta z usług nie ma co liczyć na wyjątkowe traktowanie. Bądź więc na bieżąco z rynkiem i jeśli oferta Twojego banku jest znacząco słabsza od innych – nie bój się zmiany.