Lepiej założyć krótszą lokatę

Lepiej założyć krótszą lokatę

Ze względu na możliwy wzrost stóp procentowych w okresie krótszym niż rok, zakładając dziś lokatę lepiej odrzucić depozyty na 12 czy 24 miesiące i skierować się ku krótszym.

Mimo niskiego oprocentowania, bankowe lokaty nadal cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Wierzymy w bezpieczeństwo i gwarantowane przez bank odsetki. Ale ta wiara nie zwalnia nas z myślenia i starania się o to, by zakładana lokata była jak najkorzystniejsza. I nie oznacza to tylko wyboru najwyższego oprocentowania dostępnego w danej chwili na rynku, ale także przewidywanie, co z rynkiem będzie się działo zanim ta lokata zapadnie.

Trzeba pamiętać, że oprocentowanie lokat zależy nie tylko od nastrojów oferujących je banków, ale i tego, jak prezentują się w danym czasie stopy procentowe. Obecnie jesteśmy w okresie najniższych stóp w historii i stawki depozytów do atrakcyjnych również nie należą.

Ale ten czas nie będzie trwał wiecznie. Według analityków stopy zaczną rosnąć pod koniec roku lub na początku przyszłego. Wtedy też banki powinny podnieść oprocentowanie lokat. Co to oznacza dla przeciętnego klienta?

A mianowicie to, że zakładanie dziś lokaty na dwa lata raczej nie ma sensu, bo nim ta lokata się nam skończy, rynkowe stawki powinny wzrosnąć. A należy pamiętać, że zerwanie depozytu przed datą zapadalności bywa kosztowne i zwykle się nie opłaca.

Jakie więc lokaty dziś zakładać? 3- lub 6-miesięczne wydają się rozsądnym rozwiązaniem. Założona dziś lokata półroczna zakończy się jesienią, a wtedy kwestia stóp powinna być już jaśniejsza. Jak stopy procentowe i oprocentowanie lokat wzrosną, Poradnik Inwestowania na pewno Was o tym poinformuje.

Półtora roku temu mieliśmy sytuację odwrotną. W związku z oczekiwanym spadkiem stóp radziliśmy Wam zakładanie lokat długoterminowych, nawet jeśli miały wówczas niższe stawki.

Najlepsze lokaty na 3 i 6 mies. Na rynku    
3 mies.    
bank stawka uwagi
BGŻOptima 4,00% tylko przy zakładaniu konta
neoBank onLine 3,80% tylko dla nowych klientów
Meritum Bank 3,70% tylko dla nowych środków
     
6 mies.    
bank stawka uwagi
FM Bank 3,61% tylko dla posiadaczy konta
Bossa Bank 3,50% tylko dla nowych środków
Meritum Bank 3,40%
   
źródło: OprocentowanieLokat.pl, stan na 20.03.2014 r.