Zakup działki budowlanej – na co uważać?

Zakup działki budowlanej – na co uważać

Zakup działki pod budowę domu to niezwykle ważna inwestycja, jej efekty będą odczuwalne przez długie lata. Warto zadbać o wszystkie szczegóły, by potem nie żałować swej decyzji.

Pierwszym, co trzeba zdecydować jest lokalizacja działki. Decyduje ona o cenie, ale w wielu przypadkach nie warto na tym oszczędzać. Przełożenie jest proste: im działka położona bardziej atrakcyjnie, tym cena wyższa. Najdroższe są grunty w dużych miastach (im bliżej centrum tym lepiej), liczą się także walory estetyczne i rekreacyjne – cenę podnosi bliskość jeziora, lasu itd. Trzeba pamiętać, by lokalizację dopasować do potrzeb i oczekiwań Waszej rodziny.

Osoby z dziećmi lub je planujące powinny zwrócić uwagę na dostępność placówek edukacyjnych czy przychodni medycznej, za to kupując działkę z planem wybudowania domu nie musimy martwić się o plac zabaw, bo takowy można zrobić samodzielnie w ogrodzie.

Warto jednak przypilnować, jak lokalizacja będzie prezentować się za kilka a nawet kilkanaście lat. Nic nam po pięknym ogrodzie, jeśli kilkadziesiąt metrów od niego przebiegać będzie droga szybkiego ruchu lub wybudowana zostanie spalarnia śmieci.

Kupując działkę zwróćcie uwagę na jej uzbrojenie. Czy ma dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej? Czy doprowadzono do niej prąd i gaz? Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie powierzchni – jeśli działka jest mocno pofałdowana, trzeba będzie włożyć sporo pracy i środków w jej, choćby częściowe, wyrównanie. Nie warto kupować działki o dziwnym kształcie. Działka długa a wąska będzie trudna do zaplanowania, najlepiej upić działkę prostokątną o w miarę równych proporcjach. Zwracajcie także uwagę na to, jak wygląda (i czy w ogóle występuje) droga dojazdowa.

Oprócz „fizycznych” parametrów trzeba dopilnować stanu prawnego gruntu. Czy na pewno nie ma on żadnych wad prawnych? Sprawdźcie, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem działki i czy nie ciąży na niej hipoteka.