Pożyczka hipoteczna – najtańszy kredyt na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna – najtańszy kredyt na dowolny cel

Dużo niższe oprocentowanie od standardowych kredytów gotówkowych to największa zaleta tzw. pożyczki hipotecznej, czyli kredytu na dowolny cel, którego zabezpieczeniem jest mieszkanie.

Niektórzy mawiają, że nie ma takiej ilości pieniędzy, której nie byliby w stanie wydać. Czasem jednak gotówka jest naprawdę potrzebna i jesteśmy zmuszeni do skorzystania z kredytu bankowego. Warto wtedy dołożyć wszelkich starań, by wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami. Poszukując kredytu zwróćcie uwagę na pożyczkę hipoteczną, bo jej oprocentowanie jest znacząco niższe od tradycyjnych kredytów gotówkowych.

Przykładowo przeciętne oprocentowanie kredytu gotówkowego to dziś kilkanaście proc., a najlepsze oferty znaleźć można ze stawką poniżej 10 procent. W tym samym czasie pożyczka hipoteczna ma 6-7 proc. w skali roku. Jak przekłada się to na ratę kredytu? Przy kredycie na 50 tys. zł osoba zaciągająca kredyt gotówkowy zapłaci miesięcznie 750-800 zł, a klient z pożyczką hipoteczną tylko 550 zł, czyli o jedną czwartą mniej.

Gdzie jest haczyk? Pożyczki takiej nie dostanie każdy. Kluczowy warunek to posiadanie nieobciążonej nieruchomości, która będzie dla banku zabezpieczeniem kredytu. Może być mieszkanie, może być dom lub działka, a nawet spółdzielcze prawo własności. Istotne jest jednak, by nieruchomość nie miała obciążenia z tytułu kredytu hipotecznego.

Ze względu na koszty stałe związane z wizytą u notariusza i wpisem do księgi wieczystej pożyczka hipoteczna nie wchodzi w grę przy niewielkich kwotach. W wielu bankach jest minimalna kwota, od której można taki kredyt zaciągnąć, czasem jest to 20, a czasem 50 tys. złotych. Nie ma więc co myśleć o pożyczce hipotecznej jeśli potrzebujemy niewielkiej kwoty na bieżące wydatki. Ale już remont i drobne wydatki czy zakup samochodu wydają się rozsądną opcją.

Pamiętajcie, że środki z pożyczki hipotecznej można wykorzystać na dowolny cel, co oznacza, że możecie część wydać na zakup auta, część na remont łazienki, a część na spłatę drogiego kredytu ratalnego za lodówkę.