Jak działa przelew bankowy?

Jak działa przelew bankowy

Przelew do brata będzie szedł kilka sekund, ale już do siostry trzy dni – czy to bankowa dyskryminacja? Nie, wszystko zależy od tego, w jakim banku kto ma klucze.

Wyjaśnialiśmy Wam już kiedyś, co oznacza numer konta bankowego i dlaczego jest akurat tak długi. Dziś wyjaśnimy Wam, jak działają przelewy bankowe i dlaczego czasem pieniądze docierają na konto drugiej osoby w mgnieniu oka, a innym razem trzeba na to czekać kilka dni.

Nie jest tak (choć mogłoby), że jak Kowalski przeleje z banku X Nowakowi (ma konto w banku Y) 10 tys. zł, to pracownik X bierze gotówkę i przewozi ją do placówki Y. Owszem, tak byłoby w stu procentach pewnie, ale zatrudnienie kurierów w bankach przerosłoby zapewne ich możliwości płacowe;) Dlatego działa to trochę inaczej. Rozliczenia pomiędzy bankami odbywają się po prostu za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), która została założona w 1992 r. z inicjatywy największych banków, a także Narodowego Banku Polskiego oraz Związku Banków Polskich.

W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że każdy bank ma swoje konto rozliczeniowe w NBP i dzięki KIR-owi dochodzi do przeniesienia środków pomiędzy bankami. Przy standardowych przelewach banki korzystają z systemu ELIXIR, który rozlicza należności netto (dochodzi do kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań) pomiędzy nimi.

Trzy razy dziennie (ale tylko w dni powszednie) odbywają się sesje rozliczeniowe (poranna, popołudniowa i wieczorna), a banki mają swoje sesje wychodzące i przychodzące, w czasie których wysyłają zlecone przelewy oraz przyjmują zlecenia od innych banków i księgują środki na rachunkach klientów.

W weekendy i dni ustawowo wolne od pracy nie ma sesji ELIXIR, co oznacza, że jeśli wyślemy pieniądze z banku X w piątek po południu, to dotrą one do odbiorcy dopiero w poniedziałek rano lub w południe.
Ale niektóre banki do realizacji wewnętrznych przelewów (pomiędzy swoimi klientami) wykorzystują własny system, dzięki czemu pieniądze dochodzą w ciągu kilku sekund.

Coraz więcej banków wdraża też przelewy natychmiastowe, które pozwalają na szybkie przesłanie pieniędzy do innej instytucji. Póki co jest to jednak usługa droga i klienci korzystają z niej bardzo rzadko.