Na czym NIE warto oszczędzać (część I)

Na czym NIE warto oszczędzać (część I)

Dziś w Poradniku Inwestowania nieco przekorny tekst o tym, na czym nie warto oszczędzać. Naszych codziennych decyzji nie powinna przesłaniać czysta kalkulacja ekonomiczna. Przeczytajcie i dopiszcie swoje pomysły!

Jedzenie

To prawdziwy temat rzeka. Skupmy się więc na zasadzie więcej < lepiej. Zakup pięciu zupek chińskich, choć korzystny dla naszego, portfela nie odbije się dobrze na naszym zdrowiu. W skład jednej zupki wchodzi zwykle więcej soli, niż zakłada dziennie dozwolone spożycie. Zupki w proszku zawierają także sporo tłuszczów trans, które sprzyjają otyłości brzusznej i uszkadzają białko komórek nerwowych. Do kompletu można dodać glutaminian sodu i sztuczne barwniki. Zamiast nich kupmy warzywa, mięso i sami przygotujmy bulion.

Jakość nad ilością powinna przyświecać nam przy zakupie wędlin. Kilkanaście lat temu z 10 kg surowej szynki robiło się ok. 8 kg wędliny. Dziś z tych samych 10 kg powstają mutanty ważące 20 kg, w których jest mnóstwo soli, azotynów i azotanów, polifosforanów, emulgatorów, zagęstników, lecytyny sojowej, karagenu, wody, skrobi, błonnika z bambusa, skórki, tłuszcz i dosłownie garści mięsa. Jeśli nie chcesz rezygnować z wędlin, wybieraj te droższe – zawierające co najmniej 70 proc. mięsa. Lepiej kupić pięć plasterków szynki za 30 złotych niż dziesięć tej za 15 złotych. Poniżej 20 złotych znajdziesz zwykle produkty bardzo mocno zmielone – mielonki, konserwowe szynki czy mortadele będące bombami tłuszczowymi z masą konserwantów lub produktami powstałymi na bazie MOM (mięsa oddzielonego mechanicznie).

Buty

Markowe buty nie różnią się od tych z bazaru wyłącznie logotypem i ceną. Za tą drugą zwykle idzie jakość materiałów i wykonania. W butach pokonujemy duże dystanse, są nieodłącznym elementem naszego ubioru. Wygodne buty są korzystne dla naszego zdrowia i codziennego samopoczucia. Ich ergonomia często jest wynikiem pracy badaczy dużych koncernów – warto korzystać z jej rezultatów. I za nią dopłacić. Kluczowe znaczenie ma dobór dobrych butów do biegania czy wybór obuwia na długą podróż. Dbajmy o stawy, mięśnie, ścięgna, byśmy mogli biegać/ zwiedzać jak najdłużej.

Podróże

Odkrywanie lokalnych zakątków ma swój urok, ale nie warto rezygnować z zagranicznych podróży. Podróżowanie zmienia naszą perspektywę, postrzeganie świata, uczy wielu rzeczy i daje doświadczenia, którym nie da przypisać się materialnej wartości. Bo gdy już podejmiemy decyzję o wyjeździe i przeznaczeniu na niego swoich środków dzięki sprytowi możemy zobaczyć coraz więcej świata (samodzielne planowanie podróży, tanie loty, airnbnb). Warto dać sobie także trochę finansowego luzu w trakcie samej wyprawy – nie ma choćby sensu żywić się przez cały czas konserwami, nie próbując specjałów regionalnej kuchni.

Perfumy

Tanie perfumy i podróbki zawierają substancje, które mają udawać naturalne aromaty. Zwykle nie ma tam jednak ani pół grama naturalnych składników. 100% chemii.
Ich użycie przynosi często efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast kompozycją wanilii, ananasa i limonki możemy ‘pachnieć’ rozgrzanym plastikiem z nutą przetłuszczających, niemytych włosów i łyżeczką palonych, syntetycznych słodzików. Zachęcające?

Finansowe bezpieczeństwo

Czyli na przykład samodzielne odkładanie na emeryturę. Z każdej naszej pensji możemy wydzielać część pieniędzy na zabezpieczenie naszej przyszłości. Z perspektywy dziś to wydatek, w gruncie rzeczy oszczędność. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć jak będą wyglądały nasze państwowe świadczenia, ile wypłaci nam ZUS i czy OFE będą nadal istnieć. Płacone składki są wirtualne. Kształt systemu emerytalnego jest więc mocno niepewny. Ale o tym innym razem…

Kolejna część tekstu we wrześniu!