Siatkówka – ile to kosztuje?

Siatkówka - ile to kosztuje?

Polscy siatkarze zdobyli Mistrzostwa Świata – wraz z tytułem wzrosło zainteresowanie dyscypliną. Przyjrzeliśmy się kosztom, które muszą ponieść osoby zainteresowane uprawianiem/ oglądaniem tego sportu.

Siatkówka na początku nie wiąże się z dużymi nakładami sprzętowymi. Startując warto kupić w zasadzie tylko piłkę – bo chociaż jest ona zwykle dostępna na halach – warto oswajać się z jej materią. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej – mamy szeroki wachlarz cen – od 15 złotych (Allright Star Vb204) do nawet 250 złotych (MIKASA MVA 200 Prestige). Przyzwoitą jakość i dobrą cenę uzyskamy inwestując na przykład w model MIKASA MVA 370 (od 49 złotych). Istotnym elementem są nakolanniki – które chronią przed kontuzjami kolana, będące wyjątkowo narażone w trakcie gry. Podstawowy model Asics Gel Comfort kupisz od 49 złotych. Nie musisz od razu inwestować w specjalną koszulkę czy spodenki (chociaż marki sportowe mają oczywiście swoje siatkarskie kolekcje), ważne aby buty nadawały się do gry na hali.

Naturalnym środowiskiem do gry są hale sportowe. Wynajęcie całej hali wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi ( konieczność zebrania odpowiedniej grupy). Halę sportową w Warszawie czy Krakowie, nadającą się do gry, wynajmiesz w cenie od 100 do 250 złotych za godzinę (w zależności od lokalizacji, pory, obiektu). Dużo prostsze jest zapisanie się na organizowane zewnętrznie zajęcia – niemal w każdym dużym mieście odbywają się stałe siatkarskie treningi na wszystkich poziomach zaawansowania. Podczas nich poznasz technikę, ale przede wszystkim praktycznie sprawdzisz się na boisku. Cena pojedyńczego wejścia w Warszawie i Krakowie oscyluje w granicach 25 złotych. Kupując karnet zapłacisz około 100 złotych za pięć zajęć. Siatkówka to sport wybitnie zespołowy – treningi grupowe spełniają swoje zadania. Jeśli chciałbyś/chciałabyś odbyć jednak indywidualne spotkaniem z trenerem musisz liczyć się z kosztem 50 – 80 złotych za godzinę.

Jeśli po takiej przygodzie zechcesz zając się siatkówką w twoim budżecie pojawi się czesne za należność do klubu/sekcji. Według danych GUS w 2011 roku mieliśmy 925 sekcji siatkarskich, dane o średniej opłacie członkowskiej z racji rozpiętości tematu nie są jednak dostępne.

Nie chcesz czynnie uprawiać sportu, ale chcesz uczestniczyć w meczach siatkówki? Mistrzostwa z udziałem polskiej reprezentacji ( z cenami biletów sięgającymi 550 złotych) nie są codziennym wydarzeniem, co roku Polska gości jednak Ligę Światową. W 2014 roku bilety kosztowały od 80 do 200 złotych i należały do najdroższych w całej Europie (w Czechach bilety można było nabyć już od 14 złotych). Tańsza, ale godna uwagi jest ligowa siatkówka w ramach PlusLigi (liga męska) oraz OrlenLigi (liga damska). Tu najtańsze wejściówki na pojedyńcze mecze kupisz już od 20 złotych. Często za darmo wejdziesz na mecz niższych lig – w tym pierwszej ligi. Musisz jednak uważnie śledzić strony lokalnych klubów.

Za tydzień: Ile zarabiają siatkarze – czyli zwrot z inwestycji