Naucz dziecko zarządzania pieniędzmi

Naucz dziecko zarządzania pieniędzmi

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – stare porzekadło znajduje odzwierciedlenie także w świecie finansów. Nic dziwnego, że wiele osób stara się przekazać dzieciom choćby podstawowe informacje o zarządzaniu pieniędzmi. Zobaczcie, jak można to zrobić.

Choć niektóre banki oferują już podstawowe rachunki nawet dla małych dzieci, to o sporym wyborze możemy mówić dopiero przy produktach oferowanych osobom w wieku 13-18 lat. To w świetle prawa „małoletni”, który ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że za zgodą rodziców może np. zawierać umowy (umowa z bankiem) i dysponować środkami na rachunku.

Konta dla dzieci i młodzieży mogą być albo podpięte do rachunku rodziców, albo stanowić oddzielny bankowy byt. Założyć konto dziecku można w placówce banku lub zdalnie (internet, telefon). Nastolatek będzie mógł swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na jego koncie, ale warto wiedzieć, że rodzice mogą tutaj nakładać ograniczenia np. w postaci limitów transakcji.

Konta i karty dla młodzieży zwykle są tańsze od ich „dorosłych” odpowiedników. Za samo prowadzenie konta zwykle nic nie trzeba płacić, ale warto zwrócić uwagę na koszt wydania
i utrzymania karty oraz prowizje za przelewy, wypłaty gotówki z bankomatu i inne podstawowe czynności bankowe.

Młoda osoba może nauczyć się korzystania z karty debetowej (płatności zbliżeniowe, płatności
w internecie, wypłata z bankomatu itd.), wykonywania przelewów czy odkładania pieniędzy na rachunku oszczędnościowym. Warto jednak wiedzieć, że młody człowiek nie może korzystać z oferty kredytowej, jedynym wyjątkiem jest tu karta kredytowa podpięta do kredytówki rodziców, którzy ją kontrolują.

Tak szerokich możliwości nie mają dzieci do 13. Roku życia, ale to już temat na osobny materiał
w ramach Poradnika Inwestowania. :)