Mieszkanie od komornika – tanio, ale ryzykownie

Mieszkanie od komornika – tanio, ale ryzykownie

Za „psie pieniądze” – nawet o jedną czwartą lub jedną trzecią taniej można kupić mieszkanie na licytacji komorniczej. Wszystko byłoby pięknie, ale…

Ogłoszenia o licytacjach najłatwiej znaleźć można na oficjalnym portalu z obwieszczeniami. Do kupienia są najróżniejsze nieruchomości, od ziemi rolnej, przez działki budowlane, mieszkania i domy, a na halach przemysłowych kończąc. Komornik ogłasza informację o licytacji na co najmniej dwa tygodnie przed dniem, w którym będzie ona miała miejsce. Oprócz oficjalnego portalu komorniczego informacja ta trafia na tablicę w sądzie i w urzędzie gminy (oczywiście właściwych dla lokalizacji nieruchomości). Dodatkowo wiadomość taka pojawia się w dzienniku popularnym w danym mieście.

Z zasady cena wywoławcza stanowi 3/4 wartości rynkowej nieruchomości podczas pierwszej licytacji i 2/3 wartości w czasie drugiej licytacji, do której dochodzi gdy podczas pierwszej licytacji nieruchomość nie zostanie kupiona.

Taka cena brzmi bardzo zachęcająco, ale należy pamiętać o ograniczeniach z jakimi łączy się zakup mieszkania od komornika. Przede wszystkim limitem jest tu podaż. Potencjalny chętny nie ma wielkiego wyboru mieszkań. Nie możemy żonglować dzielnicami, osiedlami czy metrażem. Po prostu dane mieszkanie jest do kupienia i może lecz nie musi ono spełniać naszych oczekiwań. Kolejna rzecz to cena. W licytacji może wziąć udział więcej lub mniej osób, zakup z 25- czy 33-procentową obniżką wcale nie jest gwarantowany.

Największym problemem mogą być jednak dotychczasowi lokatorzy, których prawo chroni przez wyrzuceniem na bruk., Zrobić to można jedynie gdy mają się gdzie wynieść, a zwykle oczywiście nie mają. Możliwa jest więc sytuacja (i zdarza się), w której ktoś kupi mieszkanie za dobrą cenę, ale nie będzie mógł z niego skorzystać przez jakiś czas, właśnie ze względu na niechcianych lokatorów.