Jak oszczędzać, gdy oprocentowanie spada?

Jak oszczędzać, gdy oprocentowanie spada

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej obniżce stóp procentowych nie była dobrą wiadomością dla osób chcących oszczędzać. Oprocentowanie lokat i odsetki z obligacji skarbowych znów pójdą w dół. Jak sobie z tym poradzić?

Każdy z nas chciałby inwestować tak, by zarabiać jak najwięcej i dotyczy to wszystkich pieniędzy, które lokujemy. O ile decyzje RPP nie wpływają bezpośrednio na notowania na giełdach, że o inwestycjach alternatywnych nie wspominamy, to osoby szukające bezpieczeństwa swoich finansów mają z tym problem, bo oprocentowanie bankowych lokat, kont oszczędnościowych i obligacji skarbowych spada. Poradnik Inwestowania ma kilka pomysłów na to, co zrobić, by w tym trudnym środowisku zarabiać więcej.

 

1) Wybieraj świadomie
Choć brzmi to niewiarygodnie, ale nadal nie brakuje osób, które zakładając lokatę w banku nie zadają sobie trudu by znaleźć taką z najwyższym oprocentowaniem. A stawki w poszczególnych bankach naprawdę się różnią, np. w chwili obecnej roczny depozyt można założyć na 4 proc., ale można i na… 0,5 proc.

 

2) Korzystaj z promocji
W każdych warunkach są na rynku instytucje, którym zależy na tym, by przyciągnąć klientów, przygotowują więc dla nich promocyjne oferty. Może to być np. oferta dla nowych klientów, może być dla tych, co przeniosą do banku nowe oszczędności itd. Ważne, że promocje są i warto z nich korzystać, bo dzięki temu możecie podnieść sobie oprocentowanie.

 

3) Łącz produkty
W niektórych bankach jest tak, że najwyższe oprocentowanie na lokatach można uzyskać gdy depozyt jest połączony np. z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Jeśli i tak chcemy ulokować pieniądze w funduszach, warto poszukać takiej oferty, w której dzięki połączeniu obu produktów będziemy mogli zyskać więcej.

 

4) Otwórz się na inne możliwości
Bezpieczne oszczędzanie to nie tylko lokaty i obligacje skarbowe. Rozejrzyj się i spróbuj innych możliwości. Wielu za bezpieczne uznaje inwestowanie w nieruchomości, swoich zwolenników mają wszelkiego rodzaju inwestycje alternatywne, a i zakup złota w długim terminie ma wiele cech bezpiecznego lokowania pieniędzy.