Komiksy na fali wznoszącej

Komiksy na fali wznoszącej

Wygląda na to, że komiksy stają się na rynku alternatywnych inwestycji jednym z najgorętszych tematów, trzymajcie więc rękę na pulsie!

W połowie listopada miała miejsce Trzecia Aukcja Komiksu i Ilustracji przeprowadzona przez polski dom aukcyjny Desa Unicum. Na licytacji kupić można było m.in. plansze z Tytusem, Kajko i Kokoszem czy Hansem Klossem. Łącznie na aukcję trafiło 111 prac.

Najwięcej emocji wśród inwestorów i kolekcjonerów budzą projekty okładek. Tym razem temperaturę najbardziej podniosła okładka jednego z zeszytów Kapitana Klossa, który został przygotowany na szwedzki rynek „Kurierka z Londynu” została sprzedana finalnie za 21 240 zł. To trzy razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. Sporo wylicytowano także za drugą z okładek. „Kajko i Kokosz. Rozprawa z Dajmiechem” autorstwa Janusza Christy została sprzedana za ponad 16,5 tys. złotych.

Niezmiennie w cenie są plansze z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Prace Papcia Chmiela (prawdziwe nazwisko Henryk Jerzy Chmielewski) regularnie biją rekordy na polskich aukcjach. Tym razem najdroższą z nich sprzedano za ponad 11,2 tys. zł.

Wbrew nazwie w inwestowaniu w komiksy rzadko chodzi o zakup całych zeszytów. Zwracajcie uwagę na okładki i plansze komiksowe, bo to rozwijająca się gałąź inwestycji alternatywnych. Cenione są oryginalne prace znanych autorów, a im praca rzadsza – tym lepiej. W długim terminie może to być zyskowna inwestycja.