Inwestowanie w monety – proste jak rzut monetą?

Inwestowanie w monety - proste jak rzut monetą

Inwestycje alternatywne wciąż są na topie. Monety kolekcjonerskie to kolejny ze sposobów na niestandardowe lokowanie pieniędzy, jaki podpowiada Wam Poradnik Inwestowania.

Zwykle zaczyna się niewinnie. Ktoś dostanie w prezencie monetę kolekcjonerską i zaczyna się interesować tematem. Zainteresowanie rośnie i rośnie, a w końcu dana osoba wpada jak śliwka w kompot: zostaje kolekcjonerem monet. Co to ma wspólnego z inwestowaniem? A całkiem sporo, bo monety, podobnie jak inne tego typu przedmioty, mogą być niezłym sposobem na inwestycje.

Mówimy tu o tzw. inwestycjach emocjonalnych, gdzie wartość przedmiotu wynika z jego rzadkości i wyjątkowości. Bo mowa tu nie o monetach bulionowych, które są po prostu „nośnikiem” metalu (np. srebra lub złota) i produkuje się je w ogromnych nakładach. W tym wypadku chodzi o monety kolekcjonerskie.

Na światowym rynku ceny najdroższych monet na aukcjach liczone są w milionach dolarów. Przestrzegamy jednak, nie jest to wcale taki łatwy kawałek chleba. Kupując monety kolekcjonerskie należy posiadać choćby podstawową wiedzę, a im jej więcej – tym lepiej. Chodzi o wybór odpowiedniego numizmatu, którego wartość będzie rosła.

Należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa i wiąże się z ryzykiem, a nawet kilkoma ryzykami. Po pierwsze nie jest tak, że zawsze zarobimy. Jak na każdym rynku, także i tutaj zdarzają się okresy wzrostów i spadków. Należy też pamiętać o ryzyku niskiej płynności. Nie są to akcje, które bez większego problemu można sprzedać na giełdzie w dowolnej chwili. Abyśmy zrealizowali zysk, ktoś musi od nas daną monetę odkupić.

Jakich monet szukać? Na pewno warto zwrócić uwagę na monety, które mają też wartość w związku z kruszcem, z jakiego są wykonane. W najgorszym wypadku złota moneta będzie miała wartość złota, które w niej jest. W przypadku monety zrobionej z mniej wartościowego stopu, nie można na to liczyć.

Najłatwiej monety kupić jest na aukcjach internetowych lub w specjalistycznych sklepach. Nowe emisje można też nabywać bezpośrednio u źródła, czyli np. w Narodowym Banku Polskim, który każdego roku emituje kilkanaście nowych monet.

Podstawowa zasada przy budowaniu kolekcji jest taka sama jak przy innych inwestycjach emocjonalnych: im trudniejsza do kupienia moneta, tym lepiej. Oczywiście ważny jest też stan zachowania okazu. Warto obserwować aukcje czy fora, to pozwoli nam zdobyć wiedzę na temat aktualnych trendów na rynku.