Inwestycje alternatywne wciąż są na topie. Monety kolekcjonerskie to kolejny ze sposobów na niestandardowe lokowanie pieniędzy, jaki podpowiada Wam Poradnik Inwestowania.
Zwykle zaczyna się niewinnie. Ktoś dostanie w prezencie monetę kolekcjonerską i zaczyna się interesować tematem. Zainteresowanie rośnie i rośnie, a w końcu dana osoba wpada jak śliwka w kompot: zostaje kolekcjonerem monet. Co to ma wspólnego z inwestowaniem? A całkiem sporo, bo monety, podobnie jak inne tego typu przedmioty, mogą być niezłym sposobem na inwestycje.
Mówimy tu o tzw. inwestycjach emocjonalnych, gdzie wartość przedmiotu wynika z jego rzadkości i wyjątkowości. Bo mowa tu nie o monetach bulionowych, które są po prostu „nośnikiem” metalu (np. srebra lub złota) i produkuje się je w ogromnych nakładach. W tym wypadku chodzi o monety kolekcjonerskie.
Na światowym rynku ceny najdroższych monet na aukcjach liczone są w milionach dolarów. Przestrzegamy jednak, nie jest to wcale taki łatwy kawałek chleba. Kupując monety kolekcjonerskie należy posiadać choćby podstawową wiedzę, a im jej więcej – tym lepiej. Chodzi o wybór odpowiedniego numizmatu, którego wartość będzie rosła.
Należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa i wiąże się z ryzykiem, a nawet kilkoma ryzykami. Po pierwsze nie jest tak, że zawsze zarobimy. Jak na każdym rynku, także i tutaj zdarzają się okresy wzrostów i spadków. Należy też pamiętać o ryzyku niskiej płynności. Nie są to akcje, które bez większego problemu można sprzedać na giełdzie w dowolnej chwili. Abyśmy zrealizowali zysk, ktoś musi od nas daną monetę odkupić.
Jakich monet szukać? Na pewno warto zwrócić uwagę na monety, które mają też wartość w związku z kruszcem, z jakiego są wykonane. W najgorszym wypadku złota moneta będzie miała wartość złota, które w niej jest. W przypadku monety zrobionej z mniej wartościowego stopu, nie można na to liczyć.
Najłatwiej monety kupić jest na aukcjach internetowych lub w specjalistycznych sklepach. Nowe emisje można też nabywać bezpośrednio u źródła, czyli np. w Narodowym Banku Polskim, który każdego roku emituje kilkanaście nowych monet.
Podstawowa zasada przy budowaniu kolekcji jest taka sama jak przy innych inwestycjach emocjonalnych: im trudniejsza do kupienia moneta, tym lepiej. Oczywiście ważny jest też stan zachowania okazu. Warto obserwować aukcje czy fora, to pozwoli nam zdobyć wiedzę na temat aktualnych trendów na rynku.